Správy

Vzácna návšteva zo severu: Na Ponitrí sa po rokoch objavili chochláče severské

Do Ponitria po rokoch opäť zavítali vtáčí hostia zo severnej Európy. Čo ich prilákalo?

Ilustračný obrázok k článku Vzácna návšteva zo severu: Na Ponitrí sa po rokoch objavili chochláče severské
Zdroj: TASR/Pavol Remiaš

Po vyše desiatich rokoch sa na Slovensku objavili chochláče severské. Vták veľkosti škorca, ktorý ho z diaľky aj veľmi pripomína, sa v strednej Európe vyskytuje nepravidelne. Hlavným dôvodom jeho migrácie zo severu Európy je potrava, informoval Stanislav Harvančík zo Štátnej ochrany prírody SR Správa CHKO Ponitrie.

Domovom chochláča severského je ihličnatá tajga Eurázie a Severnej Ameriky. Vytvára tri poddruhy, z ktorých Európu a západnú Sibír obýva chochláč severský európsky. Najbližšie k nám hniezdi v severnom a strednom Fínsku, vo Švédsku, v Nórsku a severnom Rusku, občas však zahniezdi aj v Estónsku. Hniezdiaca populácia v severnej Európe sa odhaduje na 1,08 milióna až 2,11 milióna párov.

Prečítajte si tiež

Kde sa objavili?

V strednej Európe sa niektoré roky nevyskytuje vôbec a v iných až invázne. Najčastejšie k nám prilieta v priebehu novembra, v decembri a januári sa stavy zvyšujú. Odlieta v marci až apríli, vzácnejšie sa vtáky zdržia do mája. Menšie invázie sa opakujú približne každé tri až štyri roky, väčšie priemerne každých desať rokov.

Naposledy ochranári zaznamenali chochláče severské na Ponitrí v zime 2012/2013. Objavili sa vo Veľkých Uherciach, Veľkých Ripňanoch a v jabloňových sadoch v Ostraticiach.

Počas tejto zimy boli zaregistrované už od decembra a v januári na viacerých lokalitách na Ponitrí, napríklad v Jabloňovciach, Pukanci, Malej Lehote a Krušovciach.

Čo ich láka?

Chochláče severské zaletujú za potravou do oblastí s výskytom stromov s bobuľovitými plodmi, do záhrad, parkov, ovocných sadov, okolia ciest s ovocnými alejami a bežne aj priamo do mestských aglomerácií.

V minulosti boli na Ponitrí častým hosťom v intravilánoch obcí a miest, kde vyhľadávali ako potravu stromy jarabiny vtáčej. Už mnoho rokov však stromy jarabiny v intravilánoch obcí a miest na Ponitrí celkom absentujú.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM