Správy

Výstava pripomína unikátnu Nitriansku maľovňu porcelánu: Zanikla pred vyše STO rokmi

V múzeu vystavujú zbierku produktov z dávno zaniknutej Nitrianskej maľovne porcelánu. Ojedinelý podnik vznikol koncom 19. storočia.

Ilustračný obrázok k článku Výstava pripomína unikátnu Nitriansku maľovňu porcelánu: Zanikla pred vyše STO rokmi
6
Galéria

Zbierku produktov Nitrianskej maľovne porcelánu predstavuje Ponitrianske múzeum v Nitre. Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierkového fondu múzea.

V ňom sú deponované tri desiatky predmetov, ktoré sú signované a s istotou pochádzajú z dávno zaniknutého podniku, informovala historička Katarína Beňová. Výstavu môžu záujemcovia navštíviť do konca tohto roka.

Prečítajte si tiež

Najzaujímavejšie kúsky

K najzaujímavejším predmetom zo zbierkového fondu múzea patria tri kameninové taniere s biblickou či historickou tematikou doplnené hebrejskými nápismi. Na prvom z nich je zobrazený Samson, slávny bojovník proti Filištíncom, hrdina, ktorého sila bola ukrytá v dlhých vlasoch. Odetý je v žlto-modrom rúchu búrajúc piliere Dagónovho chrámu.

Druhý tanier je dekorovaný bojovým výjavom. Zobrazuje jazdca na koni v brnení s okrúhlym štítom, na ktorom je šesťcípa hviezda. Jazdec má na hlave helmu s chocholom. Na zemi pod nohami koňa leží porazený protivník. Jazdcom je Jehošua, pod ktorého vedením vstúpil židovský národ do zasľúbenej krajiny.

Dekor tretieho kameninového taniera s bojovým výjavom zobrazuje bojovníka v brnení vrhajúceho ponad hradby skalu. Predstavuje Bar Kochbu, slávneho bojovníka proti Rimanom a vodcu povstania proti rímskej nadvláde.

Obdobie vzniku i zániku Nitrianskej maľovne porcelánu sa nepodarilo presne určiť, pretože údaje o maľovni sú veľmi sporadické. Známe je len to, že podnik fungoval koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia, zanikol ešte pred začiatkom prvej svetovej vojny.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zbierka predmetov z Nitrianskej maľovne porcelánu
6
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM