Rastislav Búgel Správy

Vysokohorské zviera na Zobore: TOTO sú originálne fotky kamzíka!

Obyvateľov mesta pod Zoborom prekvapili informácie, že v lesoch na dominante nášho mesta sa objavil na naše pomery nezvyčajný tvor. Priatelia prírody tu totiž uvideli kamzíka!

Ilustračný obrázok k článku Vysokohorské zviera na Zobore: TOTO sú originálne fotky kamzíka!
Zdroj: Dnes24.sk

Informovali sme vás o tom v článku – Tak toto by ste nečakali: V okolí Nitry pobehoval kamzík! Predminulý týždeň videlo niekoľko ľudí na Zobore kamzíka. Boli to aj členovia Nitrianskeho Horského Spolku, ktorí pravidelne v týždni chodievajú na túry do Zoborských vrchov. Veľké bolo ich prekvapenie, keď na ceste vedúcej na Pyramídu stretli pred 2 týždňami kamzíka kráčajúceho dolu. O nezvyčajnom úkaze informovali Viktora Mlyneka, strážcu Správy CHKO Ponitrie a dokumentaristu, strážcu prírody Stanislava Kováča.

Práve posledný menovaný sa za kamzíkom vybral aj s kamerou. Hľadal ho niekoľko dní a v nedeľu 26.apríla kamzíka objavil.

Zviera sa pohybovalo v priestoroch kameňolomu na Zobore. Kamzíka nafilmoval a zároveň s kolegom strážcom odobrali z ležoviska jeho srsť a trus kvôli testom DNA.

Podľa názoru S. Kováča by malo pravdepodobne ísť o kamzíka vrchovského alpského. Ten žije u nás vo Veľkej Fatre a Slovenskom raji. Na rozdiel od kamzíka vrchovského tatranského má „túlavé“ gény. Strážcovia prírody pozorovali kamzíka v CHKO Ponitrie už počas zimy, konkrétne v pohorí Vtáčnik.

V galérii nájdete pre lepšiu prehľadnosť výrezy z fotografií, ale aj pôvodne fotografie.

Viac informácií pre vás pripravujeme!

Foto: Viktor Fülöp

Vysokohorské zviera na Zobore: TOTO sú originálne fotky kamzíka!
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM