Rastislav Búgel Kultúra

Vysoké hory splnili očakávania: Zaujímavých hostí si vypočuli stovky návštevníkov

Uplynulý víkend patril v Nitre festivalu Vysoké hory Nitra. V sobotu 22. novembra 2014 sa na Mestskom úrade uskutočnil už deviaty ročník festivalu organizovaného Nitrianskym horským spolkom s pútavým programom pozostávajúcim z filmov i prezentácií venovaných horám a cestovaniu.

Ilustračný obrázok k článku Vysoké hory splnili očakávania: Zaujímavých hostí si vypočuli stovky návštevníkov
Zdroj: Dnes24.sk

Uviedli ich viacerí hostia, medzi nimi aj tri osobnosti, ktoré boli hlavnými hosťami festivalu – doma i vo svete oceňovaný dokumentarista Pavol Barabáš, skúsený slovenský polárnik Peter Valušiak a filmár Miloslav Končok, člen expedície Sagarmatha ´84. Na festival s voľným vstupom prúdili od rána stovky milovníkov prírody, hôr a cestovania, ľudia z Nitry, okolia, ale aj z rôznych regiónov Slovenska. Veľký záujem potvrdzovala sála plná už na začiatku festivalu. Okrem filmov a prezentácií si ľudia prezreli tradičnú výstavu fotografií od rôznych autorov s jedinečnými zábermi prírody a krajiny.

Zaujímavé rozprávania

Pavol Barabáš je autorom širokej škály filmov o Vysokých Tatrách, pričom je verejnosti známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Za svojich 35 filmov dostal vyše 300 ocenení po celom svete. Plná sála pozorne sledovala zostrih krátkych videí s Barabášovým rozprávaním. Následná beseda s ním a autogramiáda len potvrdili vysoký záujem divákov o jeho tvorbu, názory a skúsenosti.

Potom návštevníci videli film Polárnik predstavujúci Petra Valušiaka, ktorý má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. Vo svete ho uznávajú, doma však o ňom vie len málokto. V roku 1998 sa mu s tromi Rusmi ako prvým v histórii podarilo prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady.

Vysoká úroveň

Tretím hlavným hosťom festivalu bol člen historickej expedície na Mt. Everest v r. 1984, filmár Miloslav Končok. Jeho prezentácia bola pripomenutím 30. výročia výstupu na najvyššiu horu sveta a zároveň spomienkou, uctením pamiatky dvoch veľkých osobností, Juzeka Psotku a Františka Keleho. M. Končok pozitívne hodnotil atmosféru festivalu a publikum v sále. Na margo nitrianskej akcie uviedol: „Bolo mi cťou zúčastniť sa na tomto krásnom podujatí. Mám za sebou rôzne podujatia a festivaly s podobným tematickým zameraním v Kanade, Taliansku, Španielsku, Čechách, ako aj domáce festivaly, kde som sa zúčastňoval či u ako divák, člen porôt alebo prezentátor svojich audiovizuálnych diel. Bonita festivalu Vysoké hory Nitra je vysoká a dramaturgia, účasť osobností a záujem divákov je zárukou, že sa bude ešte stále zvyšovať.“

Uctili si pamiatku

Na tohtoročnom festivale si organizátori okrem J. Psotku a F. Keleho uctili tiež ďalších dvoch horolezcov, ktorí sa nevrátili z expedícii v horách. Jána Matláka, ktorý zahynul v októbri 2014 v základnom tábore pod horou Dhaulágiri, a prostredníctvom filmu Milana Ohurniaka aj Tóna Dobeša, ktorý sa stal obeťou teroristov v r. 2013 pod osemtisícovkou Nanga Parbat.

Vysoké hory Nitra 2014
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM