Rastislav Búgel Rôzne

Výcvik služobných psov je náročný pre zvieratá i ľudí

Obranné práce a vyhľadávanie výbušnín dnes neďaleko Nitry nacvičovalo 40 psovodov zo Slovenska, Poľska a Maďarskej republiky. V Malom Lapáši sa stretli kynológovia z policajného zboru, justičnej a väzenskej stráže i z radov colníkov a vojakov.

Ako uviedol nitriansky krajský policajný psovod Ladislav Filip, hlavným cieľom stretnutia je zdokonalenie výcviku kynológov i psov.
„Chceme, aby boli využiteľní v praxi na 100 percent. Zameriavame sa hlavne na obranárske práce. Naši služobní psi musia vedieť zadržať každú osobu. Pes napríklad pri zásahu udiera páchateľa košom do tváre a zneškodňuje ho takýmto spôsobom. V inom prípade z figuranta strháva rôzne časti pomôcok, pričom ten psík musí stále reagovať na situáciu,“ vysvetlil Filip.
Dnešné pracovné stretnutie bolo náročné aj pre psovodov, ktorí so svojimi psami mali vyhľadávať výbušniny v priestoroch, v ktorých bolo množstvo nástražných systémov. „Je to zamerané hlavne na prácu psovoda na mieste činu, kam musí vstupovať opatrne a takticky, aby nespôsobil odpálenie výbušniny,“ povedal Filip. Samotný nácvik zákrokov je mimoriadne náročný pre zvieratá, psovodov, ale i figurantov, ktorí v priebehu niekoľkých hodín musia čeliť desiatkam útokov psov. O tom, že služobné psy pracujú aj počas nácviku naplno, svedčí ich vysoké nasadenie, pri ktorom sa dokonca jeden zo zasahujúcich nemeckých ovčiakov zranil a zlomil si nohu.
„Záleží to od výcviku, ale väčšinou psy nerozlišujú medzi reálnou akciou a prácou s figurantom. Idú do toho naozaj naplno,“ hovorí Filip. Ako dopĺňa, výcvik dobrého policajného psa sa začína už pri výbere šteniatok vo veku osem až deväť týždňov. „Pretože nie všetky z chovu sú vhodné. Psík musí byť sociálny, nesmie sa báť ľudí, miestností, ide o to, či je aportér. Výcvik sa začína už od štyroch až piatich mesiacov. Aby pes mohol slúžiť, musí mať minimálne 18 mesiacov a môže pracovať až do veku desať rokov. V zmysle zákona sa potom tieto staršie psíky ponúknu bezplatne rôznym organizáciám, prípadne sa predávajú za zostatkovú hodnotu,“ dodáva Filip.

Zdroj: TASR Foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM