Správy

Vtáčia chrípka sa objavila aj na Slovensku: Potvrdili ju v obci neďaleko Nitry

Ochorenie vtáčej chrípky už preniklo aj na územie Slovenska. Potvrdili to výsledky laboratórneho testovania.

Ilustračný obrázok k článku Vtáčia chrípka sa objavila aj na Slovensku: Potvrdili ju v obci neďaleko Nitry
Zdroj: TASR

Informáciu priniesla Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) na svojom webe.

„Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku (aviárnu influenzu) vo Zvolene oznámilo 8.1.2020 a následne 9.1.2020 diag­nostikovalo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v Slovenskej republike. Jedná sa o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku,“ informuje ŠVPS SR.

Chorobu zistili v súkromnom chove dospelej kury domácej v obci Zbehy (okres Nitra).

„Chovateľ nahlásil úhyn 3 kusov hydiny z celkového počtu 22. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené samotným chovateľom. Následne prebehlo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny,“ opisuje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky.

Aktuálne tak Regionálna veterinárna a potravinová správa Nitra postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky.

„Vykonáva epizootologické šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy. Predbežným šetrením sa predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom , nakoľko hydina bola chovaná v otvorenom priestore,“ informuje web ŠVPS SR.

Zároveň boli nariadené opatrenia na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme o polomere 3 km okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie