Kultúra

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj umelcov: Svoje diela predstavia na Divadelnej Nitre

Medzinárodný festival Divadelná Nitra tento rok uvedie v hlavnom programe aj ukrajinské dokumentárne dielo Kronika vojny, nenávisti a lásky v réžii mladého divadelníka Saška Bramu.

Ilustračný obrázok k článku Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj umelcov: Svoje diela predstavia na Divadelnej Nitre
Zdroj: TASR/AP

Tohtoročný festival Divadelná Nitra ponúkne aj špeciálne predstavenia a podujatia, ktoré sa viažu k situácii na Ukrajine a našli svoje miesto v programe 31. ročníka.

V hlavnom programe si budú môcť návštevníci pozrieť aj ukrajinské dokumentárne dielo Kronika vojny, nenávisti a lásky v réžii mladého divadelníka Saška Bramu.

Prečítajte si tiež

V reakcii na vojnový konflikt na Ukrajine bude festival pokračovať aj niekoľkými podujatiami sprievodného programu. „Predstaví sa tu tvorba ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka, prebehne diskusia Svedectvá s autentickými svedkami vojny na Ukrajine a niekoľko aktivít zorganizuje aj občianske združenie Mareena, ktoré sa okrem iného usiluje o pozitívnejšie vnímanie rozmanitosti na Slovensku,“ priblížili organizátori.

Začali po vypuknutí konfliktu

Tvorivá trojica Saško Brama, Maria Jasinska a Ľuda Batalova začala ihneď po vypuknutí konfliktu na Ukrajine dokumentovať vojnové udalosti a zbierať výpovede obyvateľov. Ich aktivita vychádzala z prirodzenej potreby neostať pasívni, a tak sa začala cesta Ukrajinou od poľských hraníc s dlhočiznými zástupmi utečencov po sivé zóny na východe, kde sa každý deň vedú ozbrojené konflikty.

Reportáže dokumentárneho tímu sa postupne šírili na YouTube kanáli divadelného súboru aj prostredníctvom ukrajinských a zahraničných médií. Ďalšou fázou procesu sa pre kolektív WE: media theater stala snaha umelcov porozumieť tomu, ako vojna vyplýva na nich osobne.

Filmové zábery aj rozhovory

Výsledkom celého projektu je dielo Kronika vojny, nenávisti a lásky, umelecký záznam dramatickej súčasnosti na Ukrajine, realizovaný prostredníctvom performatívnej prezentácie.

Filmové zábery vojny, jej dôsledkov a rozhovory s priamymi svedkami sa na scéne v nitrianskej Synagóge prepoja so svedectvami dokumentaristov a umelcov.

„Pýtate sa, či je možné umelecky reflektovať niečo, čo sa stále odohráva. Nie je to vlastne jedno z najdôležitejších poslaní umenia a filozofie? Dokážeme bez reflexie súčasnosti robiť správne rozhodnutia? Každá generácia sa pokúša porozumieť zlomovým bodom histórie a znova a znova sa k nim vracia. My môžeme poskytnúť odpovede tej budúcej generácii už dnes. Odpovede tých, ktorí sú v búrlivom kolotoči udalostí, so sebou navyše nesú zásadný rozdiel – práve od nich závisí výsledok,“ hovorí o diele dramaturgička Maria Jasinská.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM