Správy

Vojaci v Nitre prevzali systémy protivzdušnej obrany MANTIS: Chrániť budú východnú hranicu

V priestoroch 11. brigády vzdušných síl v Nitre si Ozbrojené sily SR prevzali systémy protivzdušnej obrany MANTIS, ktoré Slovensko dostalo darom od Nemecka.

Ilustračný obrázok k článku Vojaci v Nitre prevzali systémy protivzdušnej obrany MANTIS: Chrániť budú východnú hranicu
5
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Ozbrojené sily (OS) SR si v utorok v priestoroch 11. brigády vzdušných síl v Nitre prevzali od nemeckej armády systém protivzdušnej obrany Mantis. Ako uviedol minister obrany SR Martin Sklenár, Slovensko získalo celkovo dva systémy. Každý sa skladá z veliteľského stanovišťa, dvoch senzorových staníc a šiestich automatizovaných kanónov, ktoré strieľajú do vzdialenosti štyroch až piatich kilometrov. Jeho súčasťou sú aj radary.

Podľa slov zástupcu náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Nemecka, generálporučíka Markusa Laubenthala je systém určený na nepretržitú obranu pozemných objektov pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov. Súčasťou dodávky z Nemecka je navyše aj päť kusov prehľadových rádiolokátorov s dosahom do 100 kilometrov a výcvik slovenských vojakov. „Slovensko ako krajina susediaca s Ukrajinou je vystavené hrozbám, predovšetkým vzdušným útokom. Teší ma, že sme Slovensku v rámci našej spolupráce mohli poskytnúť takúto podporu,“ doplnil Laubenthal.

Prečítajte si tiež

Príprava vojakov

Slovenskí vojaci sa na prevzatie systému pripravovali niekoľko mesiacov, prešli školeniami v Nemecku aj na Slovensku. „Systém Mantis poskytuje veľmi dobrú ochranu kritickej infraštruktúry. To, že ho naše ozbrojené sily získali bezodplatne a natrvalo, je dôkazom toho, že sa Slovensku medzinárodná spolupráca opláca a svojím aktívnym prístupom na medzinárodnej pôde získava možnosti, ktoré by inak nemalo. Práve táto angažovanosť prináša pre slovenské ozbrojené sily naozaj pridanú hodnotu,“ skonštatoval Sklenár.

Systémy budú zaradené do výzbroje 11. brigády vzdušných síl v Nitre a pôsobiť budú pri ochrane objektov osobitnej dôležitosti na východnom Slovensku.

Prvá fáza

Celkovo tvorí ich obsluhu viac ako stovka vojakov, ktorí prešli kompletným technickým preškolením a cvičnými streľbami. „Je to prvá fáza modernizácie našej protivzdušnej obrany. Je to systém 21. storočia, automatizovaný, extrémne presný, moderný, doplnený prehľadovými radarmi. Práve radary boli dlhoročný problém, pretože na slovenských kopcoch sú staré ruské zariadenia, síce modernizované, ale desať až 12 rokov po životnosti. Systém je veľmi efektívny aj preto, že strieľa kanónmi, takže nie je nutné likvidovať napríklad dron za 20.000 eur raketou za jeden milión eur. Jeho presnosť je extrémna a zostrelí prakticky všetko, od lietadla, rakety až po dron či mínometný granát,“ uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomír Svoboda.

Ako pripomenul Sklenár, na Slovensku aj naďalej pôsobia systémy protivzdušnej obrany, ktoré nám poskytujú spojenci. „Na letisku v Kuchyni je systém SAMP/T, ktorý obsluhuje talianska armáda. Prebiehajú rokovania s Izraelom o nových systémoch protivzdušnej obrany stredného dosahu a prebiehajú rokovania aj s Poľskom o nahradení systémov Igla za iné prenosné odpaľovacie systémy protivzdušnej obrany. Takže protivzdušnú obranu dopĺňame viacerými spôsobmi,“ dodal Sklenár.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Slovensko si prevzalo systém protivzdušnej obrany Mantis
5
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM