Monika Földešiová Rôzne

Voda bola pre nich „priteplá“

Včerajšie popoludnie patrilo v parku otužilcom. Ľadové medvede z celého Slovenska sa zišli na druhom zraze v Nitre, približne dvom stovkám ich pozorovateľov nabiehala pri pohľade na nich husia koža.

Presne 121 medveďov (32 z Nitry, pozn. red.) od Košíc až po Bratislavu sa stretlo v nitrianskej Hangócke, aby spravili spoločný otužilecký ponor do jazierka. Podmienky síce neboli úplne podľa ich predstáv, nakoľko voda nebola zamrznutá a v Hangócke neplávali ľadové kryhy. To im však nezabránilo vo vytvorení akejsi provizórnej zimy, kedy si spred zimného štadióna priniesli tony snehu. Aj slová niektorých plavcov to potvrdzujú. „Voda bola vynikajúca, avšak vlažná,“ vraví 58-ročný Ladislav, ktorý pricestoval z hlavného mesta. Ten, podobne ako minulý rok, vyšiel z vody ako posledný. „Pravidelne v nej zostávam okolo tých 20 minút, využívam to naplno. Odporúčam to každému vyskúšať, určite si na to ľudia zvyknú. Navyše, je to zdraviu prospešné, za 8 rokov otužovania sa som nebol chorý ani raz,“ priznáva výhody pán Ladislav.

Po roku opäť sa akcie zúčastnila aj 54-ročná Anna z Nitry, tá sa ako jediná z nášho mesta zo 14 Slovákov zúčastní Majstrovstiev sveta v zimnom plávaní, ktoré sa bude konať 20.-21. januára v lotyšskej Jurmale.// „Plávaniu sa venujem len rok, ale doposiaľ som sa venovala iným formám otužovania. Bol to vždy môj celoživotný sen, len som nemala sparing partnerov,“// vraví pani Anna. Teraz sa však už snaží nahovárať aj ostatných členov rodiny, „načatého“ má zatiaľ manžela. „Pracujem aj na prehováraní mojich detí, chcem ich motivovať ´výletom´ do Fínska za polárny kruh, kde sa budú diať majstrovstvá sveta o dva roky. Je to istá dávka exhibicionizmu, ale dáva mi to mnoho energie. A samozrejme, prekonávam samu seba.“

Ako pre náš portál uviedol organizátor stretnutia Marek Pozdech z Klubu slovenských ľadových medveďov, ponor nie je ich jedinou aktivitou. „Snažíme sa pomôcť aj darovaním krvi, ktoré robíme približne každého štvrťroka,“ vraví otužilec.

ladove medvede
75
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie