Rastislav Búgel Kultúra

Vo Francúzsku bude kongres s tisíckami účastníkov: Budú na ňom lákať do Nitry

Rodisko slávneho generála CharlesadeGaulla sa od 25. júla do 1. augusta 2015 stane dejiskom jubilejného 100. svetového kongresu esperanta. Organizátori očakávajú účasť 2400 ľudí z 82 krajín sveta, ktorých spája medzinárodný jazyk esperanto.

Ilustračný obrázok k článku Vo Francúzsku bude kongres s tisíckami účastníkov: Budú na ňom lákať do Nitry
Zdroj: TASR

Do francúzskeho Lille sa chystajú esperantisti dokonca až z Nikaraguy, Madagaskaru, Nepálu či Malajzie, no chýbať nebudú ani Slováci. Tých teraz čaká dôležitá úloha – prezentovať budúci ročník kongresu, ktorý sa uskutoční práve na Slovensku.

Slováci budú esperantistov lákať do Nitry

Do diskusií sa zapoja aj Slováci. Peter Baláž z Partizánskeho, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet, sa téme jazykovej a kultúrnej rozmanitosti venuje už veľa rokov, o.i. ako člen Národného konventu o EÚ. Okrem neho sa kongresu zúčastní ďalších 23 Slovákov, ktorí budú spoločne prezentovať budúcoročný kongres. Ten sa bude konať vôbec po prvýkrát na Slovensku v meste Nitra a prípravy naň prebiehajú už od februára 2014. V lete 2014 Svetový esperantský zväz rozhodol o mieste konania na rok 2016. V kandidatúre zabojovala Nitra, a nakoniec zvíťazila nad silným rivalom z Portugalska – Lisabonom.

Spoznať krásy Slovenska

Počas kongresu v Lille bude Slovensko prezentovať aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), ktorá pre návštevníkov zabezpečí informačné a propagačné materiály o Slovensku v esperante ako aj kultúrny program. „Týmito aktivitami podporujeme významné podujatie, ktoré sa bude budúci rok konať na Slovensku.Chceme inšpirovať čo najviac účastníkov, aby prišli na kongres aj na Slovensko a spoznali jeho krásy,“ povedala Marta Kučerová, generálna riaditeľka SACR.

Google, Facebook aj Duolingo

Prekladač GoogleTranslate pozná esperanto od februára 2012, jeho preklady z a do esperanta dosahujú pozoruhodnú presnosť. Esperantskú verziu ponúka aj populárna sociálna sieť Facebook či obľúbený internetový prehliadač MozillaFirefox. Wikipédia v tomto jazyku už predbehla o niekoľko tisíc článkov našu slovenskú verziu. Najvýraznejším úspechom v tomto roku je rekordný počet ľudí, ktorí sa začali učiť esperanto cez portál Duolingo.com: v priebehu šiestich týždňov sa do online kurzu zapojilo takmer 50 000 používa­teľov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM