Denisa - Rôzne

Vírusová hepatitída C

Je to problém, ktorý sa môže týkať kohokoľvek z nás.

Čo je hepatitída C? Vírusová hepatitída c, alebo žltačka typu C je zápalové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza následkom vírusovej infekcie k poškodeniu alebo až k zániku pečeňových buniek. Odhaduje sa, že u nás je nakazených 20 – 50 tisíc ľudí.

** Čo je vírus hepatitídy C?** Vírus hepatitídy C je mikroorganizmus, ktorý sa množí predovšetkým v pečeňových bunkách. Tento vírus môže spôsobiť dlhodobú infekciu a po dlhšom čase (10 – 30 rokov) môže spôsobiť cirhózu, rakovinu alebo zlyhanie pečene.

Aké sú príznaky? Veľká časť infikovaných nemá na začiatku ochorenia žiadne príznaky. K počiatočným ťažkostiam patria únava a príznaky, pripomínajúce ľahkú chrípku, či žalúdočnú nevoľnosť.

Ako sa vírus prenáša? Prenáša sa prevažne priamym kontaktom s krvou, to znamená, že infikovaná krv sa dostane do krvi postihnutého človeka. Ďalší spôsob je pohlavný styk, či prenos infikovanej matky na dieťa počas tehotenstva alebo pôrodu.

Prevencia proti hepatitíde C Proti tejto hepatitíde neexistuje v súčasnej dobe očkovanie. Prevencia preto spočíva v zamedzení kontaktu s krvou iných ľudí, či v praktizovať bezpečný sex.

Ako sa hepatitída C lieči? V súčasnosti existuje účinná liečba, ktorá je schopná vírus zničiť a väčšinu pacientov úplne vyliečiť. Celková dĺžka liečby je 1 rok.

hepatitida
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM