Monika Földešiová Kultúra

Víkend bude žiť divadelnými slávnosťami

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa uskutoční od piatku 24. septembra do pondelka 27. septembra 2010 v Nitre. Leitmotívom 19. ročníka, ktorý ponúkne vynikajúce zahraničné a domáce inscenácie, je „out of normal“. Počas štyroch dní v divadelnom svete mimo normálu sa v hlavnom programe predstaví 10 súborov a nitrianske ulice ožijú 76 podujatiami sprievodného programu. V prvý festivalový deň sa predstavia hneď dve z najväčších lákadiel – ruský experiment a český cirkus. Ide o ohromujúce hudobné, verbálne a vizuálne divadelné dielo Opus č. 7 moskovského Divadla Škola dramatického umenia v réžii Dimitrija Krymova. Kým v Divadle Andreja Bagara budú diváci svedkami veľkolepého ruského scénografického počinu, ktorého súčasťou budú aj projekcie, manipulácia so siedmimi klavírmi či interakcia s divákmi, v pavilóne K nitrianskeho Agrokomplexu sa bude čapovať české pivo. Aj to bude totiž súčasťou inscenácie La Putyka, s ktorou Rostislav Novák, Cirk La Putyka a SKUTR vypredali vyše 60-krát pražské divadlá. Prvý deň obohatí festival aj atrakcia Veľké mechanické divadlo Denino francúzskeho súboru Compagnie de l´echelle. Diváci priamo na Svätoplukovom nám. v Nitre zažijú atmosféru talianskeho divadla so 700 divákmi bez toho, aby doň vstúpili.

O tom, že aj také témy ako extrémizmus, nacionalizmus a rasizmus patria na javisko, divákov presvedčí počas 2. dňa budapeštiansky Béla Pintér a súbor. Provokatívne a politicky nekorektne tieto námety spracoval v inscenácii Špina – vidiecka telenovela. S Divadlom SKRAT sa presunieme z vidieka priamo do panelákových bytov bratislavského sídliska Petržalka. V inscenácii Mŕtve duše budeme „špehovať“ odvážne i cenzurované výjavy osamelých ľudí v spodkoch, županoch i sado-masochistických kostýmoch. Druhý festivalový deň vyvrcholí v Opere Slovenského národného divadla, kde sa odohrá strhujúci príbeh opery Orfeus a Eurydika.

Nedeľa 26. septembra nebude len kresťanským sviatkom pokoja, ale aj výnimočným divadelným dňom. Na programe je totiž najnovšia produkcia svetoznámeho choreografa Alaina Platela Out of Context – For Pina. Platel využije tanec na priblíženie sa ku koreňom, detstvu a k tomu, čo podvedome ovplyvňuje našu emocionalitu a konanie. Ďalšie nedeľné predstavenie bude patriť performatívnej umelkyni Sláve Daubnerovej, ktorej diela prekračujú slovenské inscenačné tradície. V monodráme M.H.L divadla P.A.T. a Štúdia 12 poskladá mozaiku života prvej slovenskej divadelnej režisérky a zároveň manželky Gustáva Husáka Magdy Husákovej-Lokvencovej.

Záver festivalu (pondelok 27. septembra) bude patriť interpretácií klasických textov v kontexte súčasného divadla. Festivalový maratón uzavrie inscenácia Činohry Slovenského národného divadla HOLLYROTH anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá. Posledný deň sa predstaví aj poľský súbor Teatr Polski Vroclav, ktorý príde do Nitry s inscenáciou Samsara Disco.

Nielen vážne témy súčasného európskeho divadla a vzdelávanie, ale aj oddych, zábava a hry prispievajú k príjemnej atmosfére festivalu. Aj v tomto roku sa rozšíri do ulíc na** Divadelný jarmok, kde sa predvedú mnohé pouličné divadlá, hudobníci, ale aj rôzni umelci so svojimi interaktívnymi projekciami, happeningami a inštaláciami v duchu tohtoročnej témy „out of normal“. Vo festivalovej nálade budú počas sobotnej Bielej noci aj nitrianske múzeá a galérie. Deti si na svoje prídu pri rozprávkach, hrách a iných aktivitách na Festivale deťom. Nebudú chýbať ani jesenné chvíľky poézie, nočný Lampiónový sprievod, ohňová show a divadelné predstavenie pod Nitrianskym hradom. Predstavia sa aj amatérske a študentské divadelné súbory, teda Mladé divadlo v Nitre. V programe sprievodných podujatí festivalu sa nachádza aj celoročný projekt Darujem ti tulipán v podobe série workshopov, predstavení a výstav dokumentujúcich celoročnú spoluprácu a kamarátstvo slabozrakých a nevidiacich detí s vidiacimi deťmi. Súčasťou programu sú aj **Raňajky s… tvorcami inscenácií. Diváci a návštevníci festivalu budú môcť osobne podiskutovať s Alainom Platelom, Dimitrijom Krymovom, Rostislavom Novákom, Bélom Pintérom, Dušanom Vicenom, Rastislavom Ballekom, Slávou Daubnerovou či Agnieszkou Olsten.

Jednotlivé časy a miesta podujatí nájdete v našom [link=http://www­.nitra24.sk/e107_plu­gins/calendar_me­nu/calendar.php]KA­LENDÁRI [/link] a viac info na www.nitrafest.sk

Text: PR Foto: www.nitrafest.sk

divadelne slavnosti
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM