Katarína Jankeje Rôzne Správy

VIDEO: Príbeh ako z rozprávky, mladá Geraldine z Oponíc a jej cesta na trón

Oponice možno poznáte ako miesto, kde sa usídlil známy šľachtický rod Apponyiovcov. Príbeh mladej Geraldiny je však neuveriteľne zaujímavý, priam ako z nejakého romantického filmu. Prečítajte si, čo všetko grófka zažila.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Príbeh ako z rozprávky, mladá Geraldine z Oponíc a jej cesta na trón
Zdroj: YouTube.com

Rodina Apponyiovcov už neodmysliteľne parí k známej obci Oponice, ktorá leží len pár kilometrov od Topoľčian. Apponyiovci žili v neveľkej dedine od 14. storočia, práve ich zásluhou došlo k obnove Oponického hradu. Šľachtický rod dal okrem známeho malého renesančného kaštieľa v obci vybudovať v 16. – 17. storočí aj preslávený Apponyiovský kaštieľ. Rod pretrval v priestoroch sídla naozaj dlho, členovia ho opustili až v 40. rokoch 20. storočia.

Láska na prvý pohľad

V tomto kaštieli žila tiež mladá grófka Geraldina Apponyiová. Síce sa narodila v Maďarsku, detstvo i mladé roky prežila práve na Slovensku v Oponiciach.

Ako mladučká 22-ročná kráska svojou fotografiou v časopise očarila postaršieho Albánskeho kráľa – Ahmeda Zogu I., ktorý ju už za pár dní požiadal o ruku. Tá jeho ponuku prijala, honosná svadba sa konala v roku 1938 v Albánsku. Mladá Geraldine z Oponíc sa tak stala prvou a zároveň jedinou Albánskou kráľovnou v histórii.

Život ako z filmu

Kráľovná Albánska však na tróne nezotrvala dlho, za necelý rok musela spolu s manželom a synom -novorodencom z krajiny utiecť. Dôvodom bolo napadnutie Albánska Talianskom. Najskôr rodina ušla do Francúzska, druhú svetovú vojnu však prežili v exile v Anglicku. Po vojne sa usídlili v Španielsku, kde v roku 1961 Albánsky kráľ zomrel.

Geraldine sa podarilo vrátiť do Albánska až v roku 2002 so svojím jediným synom. Tu si ju aj našla smrť, keď o pár mesiacov zomrela na infarkt vo veku 87 rokov. Do Oponíc a kaštieľa, kde prežila detstvo sa už žiaľ nikdy nevrátila.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM