Webnoviny - Rôzne

Viacerí menší investori chcú investovať v Nitrianskom kraji

Zintenzívniť spoluprácu medzi Nitrianskym samosprávnym krajom a Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) je cieľom memoranda o spolupráci, ktorú dnes podpísali v Nitre ich zástupcovia.

(WEBNOVINY) – SARIO má v súčasnosti rozpracovaných pre kraj niekoľko investícií. Ako uviedol generálny riaditeľ agentúry Juraj Kiesel, medzi nimi je aj investícia s vyššou pridanou hodnotou z rovnakej oblasti, v akej pôsobí jeden z investorov, ktorý prišiel do regiónu nedávno. Bližšie to však konkretizovať nechcel. “O Nitru a nitriansky región je vďaka jeho polohe a infraštruktúre dobrý záujem, problém máme s východným Slovenskom,” skonštatoval Kiesel.

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica vyzdvihol, že regiónu sa ako jedinému z krajov Slovenska, ktoré boli dlhodobo nad celoslovenskou mierou nezamestnanosti, podarilo klesnúť pod túto hranicu. Nezamestnanosť tu dosahuje 11,7 percenta, celoslovenský priemer je 12,7 percenta. "Hodnotím to ako najhmatateľnejšie výsledky spolupráce so SARIO,” povedal Belica. Pozitívnym dopadom je podľa Belicu aj to, že nitriansky región je na štvrtom mieste v ukazovateli hrubého domáceho produktu po Bratislavskom, Košickom a Trnavskom kraji. Kraj tiež dosiahol veľmi vyvážené zastúpenie rôznych priemyselných odvetví. Najvýznamnejší je tu elektrotechnický, strojársky a chemický priemysel.

SARIO v súčasnosti nastoľuje novú metodiku práce s investormi, ktorá spočíva v aktívnejšej spolupráci s regiónmi." Obdobie veľkých investícií máme pravdepodobne za sebou a o to viac musíme bojovať o každého seriózneho investora presne tak, ako každý iný štát, pretože aj v dôsledku globálnej krízy sú investície utlmené všade vo svete," zhodnotil Kiesel. Ako však zdôraznil, o Slovensko je stále záujem aj preto, že má dobré ekonomické parametre a očakáva sa jeho ekonomický rast.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM