Správy

Veriaci počas víkendu zaplnia Kalváriu: Stretnú sa na tradičnej púti

Nitrianska Kalvária bude počas najbližšieho víkendu patriť tradičnej púti. Koná sa pravidelne už od 18. storočia.

Ilustračný obrázok k článku Veriaci počas víkendu zaplnia Kalváriu: Stretnú sa na tradičnej púti
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Veriaci sa v sobotu, nedeľu (12. – 13. 8.) a v utorok 15. augusta zídu na nitrianskej Kalvárii na Ďakovnej púti k Matke Božej. Ako informovalo nitrianske biskupstvo, liturgické slávenia v slovenskom aj maďarskom jazyku bude dopĺňať pobožnosť Krížovej cesty, adorácia, modlitba posvätného ruženca a program pre deti a rodičov.

Veriaci si na púti pripomenú aj 100 rokov pôsobenia Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku a Česku.

„Pri tej príležitosti bude púť doplnená besedou s misionármi. Súčasťou programu bude aj predstavenie Komunity Cenacolo s názvom Masky,“ uviedlo biskupstvo.

Od 18. storočia

Púť vyvrcholí v nedeľu slávnostnou svätou omšou, ktorú bude celebrovať nitriansky biskup Viliam Judák. Ako pripomenulo biskupstvo, sväté omše a pobožnosti sa budú konať aj v utorok 15. augusta, ktorý je už od 18. storočia tradičným dátumom púte na nitrianskej Kalvárii.

Tá je známa už niekoľko storočí. Prvá správa o miestnom Kostole Panny Márie sa nachádza už v listine uhorského kráľa Belu IV. z roku 1248, ktorým dáva Nitre mestské práva.

Podľa zasvätenia kostola ho volali už vtedy Vrch Matky Božej. Listinou z 20. decembra 1765 nitriansky biskup Ján Gustíni zaviazal obyvateľov Nitry, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára. Biskup Gustíni zaviedol aj doteraz zachovávaný zvyk, podľa ktorého slávnostné bohoslužby na Kalvárii vždy vedie nitriansky biskup.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM