Správy

Veľké testovanie v domovoch sociálnych služieb: Kraj priniesol skvelé správy

V domovoch sociálnych služieb (DSS) na území Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) nebol doposiaľ evidovaný ani jeden prípad nákazy novým koronavírusom.

Ilustračný obrázok k článku Veľké testovanie v domovoch sociálnych služieb: Kraj priniesol skvelé správy
31
Galéria
Zdroj: TASR

Podľa lekára NSK Ľubomíra Ševčíka sa pod tento výsledok podpísali predovšetkým včasné a razantné opatrenia.

NSK podľa jeho slov na riziko ochorenia COVID-19 reagoval hneď, ako to bolo možné.

„Ako prvý samosprávny kraj sme už 28. februára vydali usmernenia a pokyn pre zariadenia sociálnych služieb a tiež pre lekárov a zdravotníkov. Následne sa 3. marca konalo stretnutie so všetkými riaditeľmi nemocníc a ďalšími pracovníkmi. Vedeli sme, že treba prijať razantné kroky, hlavne zákaz návštev, aby sa ľudia neinfikovali. Spravili sme všetko preto, aby sme zabránili šíreniu a masívnemu výskytu koronavírusu v našom kraji,“ zhodnotil Ševčík.

Kraj má momentálne k dispozícii viac ako 10 000 rýchlotestov zo správy štátnych hmotných rezerv.

„Chýba nám ešte 800. Keď ich dostaneme, tak budeme môcť ukončiť plošné testovanie v DSS. Jeho účelom je zistiť, v akom percente sa infikovali klienti a zamestnanci v domovoch. Ak budú testy pozitívne, bude uskutočnené dodatočné, presnejšie a drahšie testovanie. Zatiaľ stále platí, že všetky testy v DSS v našom kraji boli negatívne a máme v nich nula prípadov ochorenia COVID-19,“ povedal Ševčík.

Ako pripomenul, NSK sa už teraz pripravuje na prípadnú druhú vlnu pandémie, ktorá by podľa lekára NSK mohla prísť na prelome septembra a októbra s nástupom chrípkového obdobia.

„Najrizikovejší budú opäť klienti DSS a my sa chceme zamerať na to, aby sme boli pripravení situáciu zvládnuť čo najlepšie,“ dodal Ševčík.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Koronavírus na Slovensku
31
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM