Rastislav Búgel Kultúra Kultúra

Veľké upratovenie na Nedbalovej: Takto sa využijú priestory, ktoré doteraz obývali bezdomovci

Časť priestorov niekdajšej ZŠ na Nedbalovej ulici naháňala dlhé roky obyvateľom Klokočiny strach. Prespávali tu bezdomovci a stretávali narkomani. Tomu je ,zdá sa, koniec. Občianske združenie má s priestormi odvážne plány.

Ilustračný obrázok k článku Veľké upratovenie na Nedbalovej: Takto sa využijú priestory, ktoré doteraz obývali bezdomovci
Zdroj: Dnes24.sk

Základná škola na Nedbalovej ulici v Nitre už dlhé roky neplní svoj účel. Po čase sa jej časť stala útočiskom bezdomovcov a narkomanov. Opakujúce sa sťažnosti obyvateľov priľahlých bytoviek ani pravidelné hliadky policajtov nezabránili výtržníkom budovu zničiť. Tomu je však, zdá sa, koniec. Jedna časť budovy je už dlhšie využívaná pre rodinné a spoločenské aktivity. „Sme radi, že za rok sa aj našim pričinením podarilo vyhnať z tohto objektu značnú časť kriminálnikov a narkomanov. Podarilo sa nám taktiež zrealizovať prvú fázu Open Air Gallery Klokočina a aktívne sa snažíme o jej postupné rozširovanie a dobudovanie,“ povedal o plánoch o.z. ŠOK predseda Ján Ivančík.

Mesto hľadá majiteľa

Víziou občianskeho združenia Šport Osveta Kultúra je zrevitalizovaie objektu na akýsi park pre oddych a kultúru. „Na mesto sme predložili návrh, podľa ktorého by sme chceli časť budovy využiť na vytvorenie multifunkčného múzea, spolu s kaviarenským posedením. Boli sme upovedomení o tom, že na posúdenie našich plánov je nevyhnutné predloženie projektovej dokumentácie. Taktiež sme sa dozvedeli, že je v budúcnosti možné využitie tohto objektu na iné účely a mesto stále hľadá záujemcu, ktorému by objekt predalo,“ prezradil Ivančík. Podľa jeho slov už vytipovali časť budovy, ktorá nie je veľká a dala by sa samostatne oddeliť od zvyšku stavby. „Ani prípadný predaj by sa tak našich plánov nemusel dotknúť a s revitalizáciou stavby môžeme začať prakticky okamžite,“ dodal predseda o.z. ŠOK Ivančík.

Priestory vyčistili

Už pred rokom sa členom občianskeho združenia ŠOK podarilo nevyužité priestory vyčistiť. „Po vstupe do časti budovy, o ktorú máme záujem sme zistili, že v nej zostalo mnoho neporiadku a odpadu po predošlých ´nájomníkoch´. Za takýchto podmienok nebolo možné urobiť akúkoľvek prípravu na projektovú dokumentáciu,“ informuje Ivančík. Z nahromadených odpadkov sa podarilo naplniť celý kontajner. Plány s využitím budovy má združenie zaujímavé. „V konečnom dôsledku máme za cieľ vytvorenie interaktívneho a multifunkčného múzea, ktoré bude raritou na celom Slovensku,“ dodal na záver Ivančík.

Pozrite si fotografie pred a po vyčistení priestorov v našej galérii!

Vyčistenie bývalej ZŠ na Nedbalovej
22
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479