V okrese Nitra potvrdili prípady encefalitídy: Môžu kliešte prenášať aj Covid?
Tento rok zaznamenali v nitrianskom regióne niekoľko prípadov kliešťovej encefalitídy. Môžu nás kliešte nakaziť aj koronavírusom?

Sezóna kliešťov je v našom regióne v plnom prúde. Ich pohryznutie vám môže znepríjemniť život.
Nitra totiž podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) patrí medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy. Infekčné ochorenie potvrdili v našom okrese aj tento rok.
„V tomto roku evidujeme v okrese Nitra 5 prípadov kliešťovej encefalitídy, z toho 4 sú u dospelých osôb a 1 u stredoškoláka,“ hovorí riaditeľka RÚVZ v Nitre Katarína Tináková.
Našťastie, žiadne z ochorení sa neskončilo úmrtím.
Oproti minulému roku je to však nárast prípadov. Vlani podľa Tinákovej zaznamenali v okrese Nitra 2 ochorenia na kliešťovú encefalitídu u dospelých osôb. Obidve sa skončili uzdravením.
Prenášajú aj Covid-19?
Infikovaný kliešť môže na človeka preniesť rôzne ochorenia. Po kliešťovej encefalitíde patrí medzi najobávanejšie aj lymská borelóza.
Máme mať obavy aj z nákazy koronavírusom?
„Možnosť prenosu Covid-19 kliešťami podľa našich vedomostí nebola skúmaná, ale vzhľadom na charakter ochorenia a spôsob prenosu je táto možnosť z pohľadu epidemiológie nepravdepodobná,“ uviedla to riaditeľka RÚVZ v Nitre Katarína Tináková.
Viac o koronavíruse
Prírodné ohniská
Podľa hygienikov je ohniskom encefalitídy celé územie okresu Nitra. K najaktívnejším lokalitám patrí oblasť Tribečského pohoria – ktorého južné svahy tvoria zoborské hory tiahnúce sa severovýchodným smerom od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Kolíňany, Žirany a Jelenec.
Prírodným ohniskom je aj Nitrianska pahorkatina s lokálnymi lesmi. Chrániť pred kliešťami by ste sa mali v okolí mesta Nitra, ale aj v ďalších obciach ako Lehota, Andač, Rumanová, Jarok, Báb, Veľké Zálužie, Horné a Dolné Krškany, Branč, Svätoplukovo a Mojmírovce.
Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie. Zo začiatku podľa odborníkov pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním.
Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije.
„V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k úmrtiu. U časti chorých môže ochorenie prebiehať ľahko a často býva nerozpoznané,“ uvádza ÚVZ SR.
Foto: ilustračné
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.