Zdroj: Dnes24.sk

V Nitrianskom kraji otvorili nový ústav: Určený je duševne chorým väzňom, FOTO

V Hronovciach v okrese Levice bol oficiálne otvorený prvý detenčný ústav. Určený je ľuďom s duševnými chorobami, ktorí môžu byť pre svoje okolie nebezpeční.

Správy
Správy

V Nitrianskom kraji otvorili nový ústav: Určený je duševne chorým väzňom, FOTO

V Hronovciach v okrese Levice bol oficiálne otvorený prvý detenčný ústav. Určený je ľuďom s duševnými chorobami, ktorí môžu byť pre svoje okolie nebezpeční.

Zdroj: Dnes24.sk

Ako uviedol dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), na Slovensku ide o unikátne zdravotnícke zariadenie, ktoré bude poskytovať dôstojnú zdravotnú starostlivosť pacientom, ktorí trpia duševnými chorobami a predstavujú pre spoločnosť riziko. V ústave bude pracovať 90 zamestnancov z radov zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu a 79 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Právoplatne odsúdení

„Prvých pacientov očakávame na jar budúceho roka. Závisí to, samozrejme, od rozhodnutia súdov. Maximálna kapacita ústavu je 75 pacientov. Ak veci budú pokračovať tak, ako sú nastavené, tak koncom budúceho roka začneme stavbu druhého detenčného ústavu pri psychiatrickej nemocnici v Kremnici,“ povedal Lengvarský.

V detenčnom ústave budú umiestnení aj klienti s duševnými poruchami, ktorí boli právoplatne odsúdení za spáchanie trestných činov. Vo väzniciach im však nemohla byť poskytovaná plnohodnotná zdravotná starostlivosť. Podľa povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa sa tak otvorením detenčného ústavu podarilo zaplatiť historický dlh, ktorý Slovensko malo. „Naše medzinárodné záväzky, ale aj samotná Ústava SR vyžaduje, aby sa garantovali ľudské práva každému občanovi Slovenskej republiky,“ skonštatoval minister.

Prečítajte si tiež

Koho tam umiestnia?

Ako uviedol poverený generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Michal Sedliak, v súčasnosti sú už vypracované zoznamy ľudí, pri ktorých je predpoklad, že by z väzenia mohli prejsť do detenčného ústavu.

„Tie najakútnejšie stavy predstavujú 24 prípadov. V poslednom indikatívnom zozname sa však celkovo nachádza 65 klientov. Momentálne sa nachádzajú v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody, kde sa im snažíme nahrádzať zdravotnú starostlivosť. V podmienkach väznice je to však veľmi náročné,“ povedal Sedliak.

Ďalší potenciálni klienti Detenčného ústavu v Hronovciach sú momentálne v psychiatrických klinikách. „Ľudia môžu byť umiestnení do detencie vtedy, ak ohrozujú v rámci liečenia život a zdravie iných osôb. Takýchto klientov je v psychiatrických liečebniach na Slovensku 54,“ doplnil hlavný lekár ústavu Marek Zelman. Minister spravodlivosti v tejto súvislosti upozornil, že klientov z liečební nie je možné presunúť do Hronoviec automaticky iba na základe konštatovania, že sú pre svoje okolie nebezpeční. „Tým, že ide o detenčný ústav, o každom jednom zaradení doň musí rozhodnúť súd, pretože ide o vážny zásah do osobnej slobody jednotlivca,“ vysvetlil Karas.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Nový detenčný ústav v Nitrianskom kraji
27
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM