Správy

V Nitre sa bude konať Primátorská kvapka krvi: Mesto má pre darcov malý darček

Darovať krv môžu zamestnanci úradu, ale aj verejnosť. Blíži sa prvá tohtoročná Primátorská kvapka krvi.

Ilustračný obrázok k článku V Nitre sa bude konať Primátorská kvapka krvi: Mesto má pre darcov malý darček
Zdroj: Mesto Nitra

Mesto Nitra pripravuje prvú tohoročnú Primátorskú kvapku krvi. Ako informovala radnica, konať sa bude 17. januára dopoludnia v priestoroch mestského úradu.

Pre darcov má mesto pripravené aj malú odmenu v podobe tašky s logom mesta a nápisom Som darca krvi.

Prečítajte si tiež

Ďalšie odbery

Mesto plánuje v roku 2024 pripraviť pre dobrovoľných darcov celkovo tri odbery. „Štandardne sa pri nich držíme na počte približne 40 darcov, z ktorých je obvykle polovica zamestnancov úradu. Tešíme sa, že pravidelne u nás krv darujú študenti strednej zdravotníckej školy,“ uviedla Lívia Beňová z odboru sociálnych služieb mestského úradu.

Ako doplnila, Primátorská kvapka krvi sa v Nitre pravidelne organizuje od roku 2006. „Verím, že sa priestory Mestského úradu v Nitre opäť zaplnia dobrovoľníkmi z radov zamestnancov aj verejnosti, aby spoločne pomohli tým, ktorí to potrebujú,“ doplnila Beňová.

Zásoby klesajú

Zásoby krvnej skupiny 0 s negatívnym Rh faktorom sú nedostatočné. Klesajú aj zásoby ostatných Rh negatívnych krvných skupín. Národná transfúzna služba (NTS) SR o tom informovala na sociálnej sieti.

„Uplynulý týždeň sme zaznamenali ďalší pokles zásob krvných prípravkov skupín 0-, A-, B-, AB-,“ priblížila.

Ľudí s týmito krvnými skupinami NTS vyzýva na darovanie. „Nájdite si v najbližšom týždni čas a navštívte nás na ktoromkoľvek odbernom centre NTS SR,“ doplnila.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM