Správy

V Nitre nuda nehrozí: Centrum mesta ožilo tradičnými slávnosťami, FOTO

Nitra ožila trojdňovými mestskými slávnosťami. Aj tento rok lákajú na bohatý program.

Ilustračný obrázok k článku V Nitre nuda nehrozí: Centrum mesta ožilo tradičnými slávnosťami, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Pohľadom do dejín divadiel v Nitre a jej okolí a vernisážou Bulharského kultúrneho inštitútu sa v Nitre začali trojdňové celomestské oslavy.

Podujatie Nitra, milá Nitra ponúkne do 5. júla množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí. Slávnosti už tradične spájajú duchovnú, historickú i spoločenskú lí­niu.

Tradičná púť

„Hlavným pilierom duchovnej dimenzie je tradičná Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Slávnostnú svätú omšu bude celebrovať poznanský arcibiskup, metropolita a predseda Konferencie biskupov Poľska Stanislaw Gadecki. Dopĺňa ju každoročné putovanie po cyrilo-metodskej ceste či koncerty v katedrále Nitrianskeho hradu,“ uviedla Dagmar Bojdová z mestského úradu.

Súčasťou historickej línie slávností je program Pocta Pribinovi, ktorý sa bude konať pod hradbami hradu. V programe osláv je i Hradný deň otvorených dverí, sprístupnené dvory v hornom meste a pripravené sú aj vystúpenia, výstavy, prednášky a tvorivé dielne.

Prečítajte si tiež

Nechýba galaprogram

„Nitrianske slávnosti sa pred niekoľkými rokmi stali súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v tomto roku získala certifikát Rady Európy a zaradila sa medzi jej 45 kultúrnych ciest,“ pripomenula Bojdová.

Stále miesto na slávnostiach má aj festival Akademická Nitra. „V rámci jej 42. ročníka vystúpia na Svätoplukovom námestí vysokoškolské súbory Zobor, Gymnik, Poľana, Trnavčan a Borinka. Divadla Andreja Bagara v Nitre zasa pripravilo hudobný galaprogram s názvom Skús veriť snom, ktorý je zostavený zo skladieb známych muzikálov, ktoré boli a sú v repertoári divadla. V premiére odznejú aj skladby z pripravovaného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť,“ doplnila Bojdová.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie lákavé články

Nitra, milá Nitra 2021
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Nitra, milá Nitra 2021
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM