Správy

V Nitre KONČÍ hlavný architekt: Svoju misiu považuje za úspešne dokončenú

Mesto Nitra sa bude musieť poobzerať po novom hlavnom architektovi. Ten súčasný sa vracia do aktívnej architektonickej praxe.

Ilustračný obrázok k článku V Nitre KONČÍ hlavný architekt: Svoju misiu považuje za úspešne dokončenú
Zdroj: Dnes24.sk , Mesto Nitra

Nitra bude hľadať nového hlavného architekta. Viktor Šabík završuje svoje pôsobenie vo funkcii a vracia sa späť do aktívnej architektonickej praxe. Nový hlavný architekt vzíde z výberového konania.

„Viktor Šabík nastúpil na pozíciu hlavného architekta v júni 2019. Sám seba vtedy označil za krízového manažéra. Jeho pôsobenie bolo napokon omnoho širšie a presahovalo rámce krízového manažmentu. Podarilo sa mu zlepšiť fungovanie Útvaru hlavného architekta (ÚHA), zabezpečiť dodržiavanie územného plánu vedúceho k rovnosti šancí pre investorov a zvýšiť zapojenie obyvateľov do rozvoja mesta,“ informoval nás hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Vysoké štandardy

„Viktorovi Šabíkovi sa chcem v prvom rade poďakovať. Do mesta priniesol jasnú víziu a sebavedomie. Pod jeho vedením sa nastavili vysoké štandardy fungovania Útvaru hlavného architekta, ktoré sú najlepšie viditeľné pri nesmierne zložitej tvorbe územného plánu. Určil jasné pravidlá pre developerov, otvoril cestu architektonickým súťažiam, čo bude aj v budúcnosti prinášať do verejného priestoru extra kvalitu. Nehovoriac o nespočetnom množstve drobných úloh a povinností, ktoré so sebou prináša práca pre samosprávu,“ hovorí primátor Nitry Marek Hattas.

„Pri svojom nástupe na pozíciu hlavného architekta mesta Nitra som avizoval, okrem iného, že ÚHA v Nitre bude pôsobiť nielen ako správca územného plánu, ktorý je základným zákonom mesta pre jeho regulovaný rozvoj, ale aj ako kreatívne oddelenie mestského úradu,“ povedal Šabík.

Úspešná misia

„Táto zložka do môjho nástupu chýbala a investičné akcie boli obstarávané bez toho, aby mali zjednotené a jasne nastavené parametre. Neboli odkonzultované a odkomunikované medzi jednotlivými oddeleniami úradu, komisiami a výbormi mestských častí. Tento proces je veľmi potrebný a počas môjho pôsobenia sme ho zaviedli,“ dodal hlavný architekt.

Podľa Šabíka sú procesy v samospráve oveľa zložitejšie a časovo náročnejšie, ako očakával. „Je v nich veľmi veľa premenných. Externé vstupy sú náročné z časového hľadiska, aj na komunikáciu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa niekedy pri pohľade zvonka javia zdĺhavé. Bez komunikácie však nie je možné parametre zákazky mesta nastaviť tak, aby ponuky pre investičnú akciu boli v procese obstarávania porovnateľné,“ tvrdí Šabík.

„V samospráve nie vždy ide všetko ľahko a ja potrebujem tvorivú slobodu. Považujem svoju misiu za úspešne dokončenú. ÚHA v Nitre zanechávam po štyroch rokoch svojho pôsobenia môjmu nástupcovi v najlepšej možnej kondícii,“ dodal na záver odchádzajúci hlavný architekt.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM