Lucia Šútorová Komunálne voľby

V Dražovciach prebiehajú voľby pokojne: Väčší záujem prejavili Rómovia

Podľa predsedu tunajšej okrskovej volebnej sa napätie pred voľbami nepretavilo do vyššej účasti majoritného obyvateľstva. Naopak väčší záujem voliť má rómska menšina.

Ilustračný obrázok k článku V Dražovciach prebiehajú voľby pokojne: Väčší záujem prejavili Rómovia
Zdroj: TASR

Okrsková volebná komisia v nitrianskej mestskej časti Dražovce zaznamenala vysoký záujem tunajšej rómskej komunity o voľby. Situácia v Dražovciach bola pred voľbami dlhodobo napätá. Ľudia hovorili, že sa boja vychádzať na ulicu, či cestovať autobusom, sťažovali sa na slovné i fyzické útoky zo strany neprispôsobivých občanov i na rabovanie v záhradách.

Petícia obyvateľov

Iba prednedávnom Dražovčania doručili na nitriansku radnicu petíciu, v ktorej magistrát žiadali o okamžité riešenie kritickej situácie. Podľa predsedu tunajšej okrskovej volebnej komisie Samuela Bojkovského sa napätie pred voľbami nepretavilo do vyššej účasti majoritného obyvateľstva.

Chceli voliť, ale…

Oveľa viac sa však vo voľbách aktivizovali Rómovia. „Účasť rómskej menšiny bola určite vyššia, ale nakoniec tu väčšina z nich voliť nemohla, pretože nemajú v Dražovciach trvalý pobyt. Ten majú vedený na mesto ako bezdomovci, takže voliť tu nemohli. Ale záujem z ich strany bol veľký, len sme im museli podľa adries na občianskych preukazoch vysvetliť, kde majú ísť voliť. Dali si veci vysvetliť, pochopili, že keď nemajú v Dražovciach adresu trvalého pobytu, tak tu voliť nemôžu. Jediný menší problém bol, že s nimi chodí veľa detí, ktoré bolo treba utíšiť, ale nebolo to nič vážne, iba boli trošku živšie, tak ako deti,“ uviedol Bojkovský.

Pokojný priebeh

Ako doplnil, celkový priebeh volieb v Dražovciach je pokojný a bezproblémový, s účasťou podobnou ako pri iných voľbách. „Hlasujúci voliči prichádzajú priebežne, nemali sme žiadne väčšie návaly. Chodia tak ako vždy, aj na parlamentných voľbách bola podobná účasť. Väčšinou sa to rozbieha, keď zájde slnko, pretože ľudia robia v záhradách, sú jesenné práce,“ dodal Bojkovský.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie