Rôzne Správy

V BRANČI zrekonštruovali kostol: Objavili nálezy z 13. STOROČIA

Farský kostol Navštívenia Panny Márie u Alžbety v obci Branč v okrese Nitra prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Obnovený kostol požehnal nitriansky biskup Viliam Judák.

Ilustračný obrázok k článku V BRANČI zrekonštruovali kostol: Objavili nálezy z 13. STOROČIA
5
Galéria
Zdroj: Biskupstvo Nitra

Rekonštrukčné práce na kostole sa začali vo februári 2018. V rámci nich bola obnovená interiérová maľba kostola, fresky vo svätyni, drevené obloženie bolo nahradené benátskym štukom.

Odstránili sa vlhnúce omietky, zafixovali trhliny okolo okien, obnovené boli maľby oltárneho obrazu, vymenila sa elektroinštalácie vrátane osvetľovacích telies, zmodernizovalo ozvučenie.

Vymenené boli okná aj vchodové dvere v sakristii, obnovou prešiel aj náter strešnej krytiny a zvodov dažďovej vody, vonkajšia fasáda, zvonová stolica, nový lineárny pohon zvonov a zabudovaný bol automatický procesor zvonenia.

Objavili historické nálezy

Počas rekonštrukčných prác bolo objavené torzo fresky zo 14. storočia zobrazujúce apoštolov sv. Petra a sv. Andreja, ale aj pieskovcový portál z 15. storočia v druhotnej polohe v južnej stene kostola, osové okno pravdepodobne z 13. storočia na východnej strane kostola a stredoveké tehly s prílepkami malty v južnom murive.

Na základe uvedených zistení sa predpokladá vznik kostola už v závere 13. storočia, skonštatovalo biskupstvo.

Nitriansky biskup Viliam Judák obnovený kostol požehnal počas svätej omše.

Podpis listiny

Ako informuje Biskupstvo Nitra v závere omše bola prečítaná a podpísaná listina o obnovení a posviacke kostola, ktorá zároveň obsahovala aj poďakovanie podporovateľom obnovy chrámu menovite Márii a Milanovi Kreškóciovým, ktorí významne prispeli k tomuto dielu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež:

Zrekonštruovaný kostol v Branči požehnal biskup
5
Galéria
Zdroj: Biskupstvo Nitra
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM