Monika Földešiová Krimi

Uniesli, okradli a nechali zomrieť

Štyria muži v roku 2009 uniesli 55-ročného Vojtecha, rodinného príslušníka jedného z páchateľov. Chceli mu ukradnúť peniaze, ktoré mal uložené na vkladných knižkách. Unesený muž však zomrel.

(WEBNOVINY) – Odvolacie konanie v prípade skupiny mužov, ktorí pre peniaze uniesli a nechali zomrieť strýka jedného z nich, dnes senát Krajského súdu v Nitre neotvoril. Gabriel J., ktorý celú akciu zosnoval, totiž trval na svojom návrhu odňať vec Okresnému súdu v Nitre a prideliť ju inému okresnému súdu. O jeho návrhu bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Ako informoval hovorca Krajského súdu v Nitre Oliver Kolenčík, Gabriel J. tento svoj návrh nezdôvodnil.

Muž prišiel o život pre peniaze Okresný súd v Nitre vyniesol rozsudok nad skupinou mužov 15. marca 2011. Všetkých piatich uznal vinných z obzvlášť závažného zločinu lúpeže. Gabriel J. dostal 15 rokov väzenia, Roman F. 13 rokov, Peter F. 10 rokov, Peter D. 12 rokov a Jozef L. 10 rokov. Trest si majú odpykať vo väznici so stredným stupňom stráženia, potom ešte budú mať dvojročný ochranný dohľad. Zároveň musia rodine obete spoločne zaplatiť 580 eur za náklady spojené s pohrebom. Prokurátorka sa proti rozsudkom odvolala. Požadovala ich odsúdenie za obzvlášť závažný zločin vraždy.

V roku 2009 vtedy 25-ročný Gabriel J. zistil, že jeho strýko má na vkladných knižkách uložených vyše 57 000 eur. Začiatkom marca mu knižky ukradol a keďže sa mu z nich nepodarilo vybrať v banke peniaze, vymyslel plán. Nahovoril svojich kumpánov, aby strýkovi ukradli občiansky preukaz. Vo večerných hodinách sa vkradli do dvora domu 55-ročného Vojtecha zo Strekova. Znehybnili ho paralyzátorom a ukradli mu občiansky preukaz a kartu poistenca. Potom ho autom previezli do rodinného domu Jozefa L. v Dubníku v okrese Nové Zámky, kde ho zviazaného a bez stravy nechali v spodnej bielizni v pivnici. Keď sa o dva dni prišli naňho pozrieť, bol už mŕtvy, zomrel na následky podchladenia. Mŕtve telo potom podľa rozsudku plánovali zhodiť z motorového člnu Jozefa L. do jazera v Bánove. Jozef L. sa však obrátil na políciu a nahlásil, že vo svojom dome našiel neznámu mŕtvolu.

** Nepomohol ani občiansky preukaz** Peniaze sa páchateľom nakoniec nepodarilo získať, v bankách trvali na tom, aby prišiel majiteľ občianskeho preukazu osobne. Na súde sa obhajovali tým, že so smrťou pána nerátali a nebol to ich zámer. Ich plánom vraj bolo zabezpečiť deky, ohrievače a jedlo pre obeť únosu, prečo ich však nezabezpečili, na súde neodznelo.

Všetci obžalovaní s výnimkou Jozefa L. sa k činu priznali a vyjadrili ľútosť nad tým, čo sa stalo. Iba Jozef L. trvá na svojej nevine a odvolal sa voči výroku o vine aj o treste. Roman F. a Peter D. sa odvolali voči výroku o treste, s právnou kvalifikáciou svojho činu súhlasia. Možnosti odvolania sa vzdal Peter F., ktorý dostal trest na spodnej hranici trestnej sadzby.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM