Kultúra

Umelecký sochár z Nitry Miroslav Polák: Z dreva vyrobil krásnu vílu Žitavu

Sochu v životnej veľkosti vyrobil sochár Miroslav Polák z Nitry. Dielo umeleckého sochára spod Zobora znázorňuje vílu Žitavu. Osadiť ju chcú na patričnom mieste.

Ilustračný obrázok k článku Umelecký sochár z Nitry Miroslav Polák: Z dreva vyrobil krásnu vílu Žitavu
Zdroj: TASR

Pri prameni rieky Žitava na začiatku obce Veľká Lehota v okrese Žarnovica chcú osadiť drevenú sochu víly Žitavy. Dielo v životnej veľkosti ešte počas leta vytvoril umelecký sochár Miroslav Polák z Nitry. Víla Žitava nie je v obci jeho posledným počinom. V sále kultúrneho centra vystavuje 25 obrazov približujúcich obce, ktorými rieka preteká.

Osadia ju pri prameni rieky

Socha víly predstavuje v modrej stuhe rieku od jej prameňa až po jej ústie. Tvar stuhy je v písmene jemného S, pretože aj rieka má podobný tvar. Starostka Marta Šmondrková uviedla, že aktuálne sa obec snaží vykúpiť pozemky pri jej prameni, aby tam mohla umiestniť sochu aj s prístreškom. Preto je socha zatiaľ umiestnená vo vestibule spoločensko-kultúrneho strediska.

S nápadom prišiel sochár

Rieka Žitava, ktorá sa vlieva do rieky Nitra, preteká cez 25 obcí. Tieto obce zachytil Polák na obrazoch, ktoré zdobia sálu kultúrneho centra. „Bola to jeho myšlienka, socha Žitavy aj nákresy jednotlivých obcí, zachytiť na nich centrum každej obce, cez ktoré rieka preteká,“ dodala Šmondrková.

Foto: ilustračné

Umelecký sochár z Nitry Miroslav Polák: Z dreva vyrobil krásnu vílu Žitavu
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM