Monika Földešiová Kultúra

Tulipán pomáha

Cieľom projektu Darujem ti tulipán je rozvíjať prirodzené nadanie slabozrakých a nevidiacich detí spolu s vidiacimi deťmi, podporovať ich tvorivosť a fantáziu a zapájať postihnutých do života väčšinovej spoločnosti.

(WEBNOVINY) – Celoročná snaha o integráciu slabozrakých a nevidiacich detí Darujem ti tulipán vyvrcholila na festivale Divadelná Nitra. Handicapované deti sa stretli so svojimi vidiacimi rovesníkmi na tvorivých dielňach, prezentácii spoločných výtvarných prác a pri sledovaní detských divadelných predstavení. Deti zo Základnej školy internátnej pre slabozrakých a nevidiacich v Bratislave a zo Základnej školy kniežaťa Pribinu v Nitre predstavili výsledky svojej práce na výstave Tulipánový autobus v historickom autobuse Ikarus pristavenom na Svätoplukovom námestí. „Nevidiace deti sa najprv zúčastňujú aktivity väčšinovej spoločnosti a potom maľujú pod vplyvom toho, čo tam zažijú. Myslím si, že v živote tých šancí takto sa zúčastniť nebudú mať veľa, pretože sú izolovaní svojím postihnutím aj tým, že žijú na tých internátoch,“ povedala manažérka projektu Elena Kárová z Asociácie Divadelná Nitra. Ako ďalej dodala, v talente nie je rozdiel medzi nevidiacim a vidiacim človekom.

Projekt Darujem ti tulipán sa začal pred tromi rokmi ako jednorazová akcia, no prerástol do trvalého projektu. Meno nesie po prvej aktivite detí – posluchu rozhlasovej hry Tulipánová kolíska. Cieľom projektu je rozvíjať prirodzené nadanie slabozrakých a nevidiacich detí spolu s vidiacimi deťmi, podporovať ich tvorivosť a fantáziu a zapájať postihnutých do života väčšinovej spoločnosti. „Podarilo sa mi vymyslieť metódu, ako nevidiace deti zaujať prácou na hrnčiarskom kruhu. Veľmi je to úspešné a deti to zvládajú bez jediného problému,“ povedala manažérka projektu Elena Kárová. Okrem hrnčiarstva majú deti výtvarný a tanečný krúžok a tento rok k nim pribudol aj fotografický krúžok pre slabozraké deti.

Workshop pre deti pod vedením afrického perkusionistu Od vlaňajšej Divadelnej Nitry majú už „tulipánové deti“ za sebou otvorenie Klubu Darujem ti tulipán v zrekonštruovaných priestoroch Základnej školy pre nevidiacich a slabozrakých v Bratislave. Vytvoril tvorivé, pracovné i oddychové zázemie pre realizáciu celoročných aktivít projektu a stal sa i simulovaným domovom najmä pre internátne deti so zrakovým postihnutím. „Dá sa povedať úplne bez nejakej nadsádzky, že deti milujú tento priestor,“ zhodnotila Kárová. V máji sa tu konal workshop pod vedením afrického perkusionistu Thierry Ebama. Všetky aktivity projektu Darujem ti tulipán sa realizujú vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska, Hodine deťom, Nadácie Pontis a Accenture, Magistrátu hlavného mesta Bratislavy, Fondu GSK a Fondu KPMG.

SITA

darujem ti tulipan
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM