Valovičová Zuzana Rôzne

Tip na víkend: Tropicarium Oceanarium

Chcete zažiť niečo nezabudnuteľné? Túžite vidieť na vlastné oči život v mori, ale bojíte sa potápať? Máte jedinečnú možnosť. A nemusíte chodiť ďaleko. Budapešť má svoj vlastný "podmorský" svet.

Pre tých, ktorí už nechcú poznať morské živočíchy iba z obrázkov encyklopédie alebo filmov, odporúčam navštíviť našich južných susedov. V Budapešti, hlavnom meste Maďarska, majú totiž svoj vlastný dažďový prales, savanu i oceán v jednom – TROPICARIUM OCEANARIUM.

Obrovské „akvárium“ plazov, vtákov a rýb vzniklo v máji roku 2000. Nachádza sa v priestoroch obchodného domu Campona, poľahky sa k nemu dostanete z diaľnice M1 a M0, či z hlavnej cesty č. 6. Tropicarium Oceanarium je pre návštevníkov otvorené od 10. do 20. hodiny, jednorázový lístok pre dospelého stojí 1700 Ft (cca 8 eur).

V samotnom objekte sa nachádza niekoľko veľkých sál. Húfy rýb rôznych veľkostí môžete vidieť v prvej miestnosti. Ide skôr o druhy z maďarskej fauny, niektoré z nich boli dokonca zákonom chránené. Pri vstupe do druhej sály vás prekvapí zeleň všade naokolo a spev vtákov, akoby ste sa nachádzali v skutočnom pralese. Papagáje všetkých farieb lietajú priamo nad vami, ledva sa stíhate uhnúť pred ich náletmi. Prechádzate po drevenom mostíku, pod vami je iba voda. Až keď sa v nej niečo mihne, zbadáte dobre skrytého, s prostredím splývajúceho mississipského aligátora. Vo vzduchu cítiť skutočný „pach“ prírody a vy sa nachádzate priamo v nej! Zrazu sa zamračí, zahrmí, začne pršať… Raj pre viac ako dvojmetrového aligátora. Z neďalekého brala tečie vodopád. Všetka táto paráda trvá 15 minút, koná sa každú hodinu.

Drevený mostík vedie dvoma smermi. Ak zvolíte prvú možnosť (dolu a doprava), dostanete sa do tretej sály, kde si môžete naplno vychutnať pohľad na pestrofarebné morské ryby, raje, murény, morské korály i sasanky. Najžiadanejšou atrakciou sú určite žraloky. Delí vás od nich iba pár centimetrov. Vojdete do preskleného tunela, nad vami je 1,6 mil. litrov slanej vody a v nej „králi“ všetkých morí a oceánov. Približne 7 žralokov (modrý aj biely) rôznych rozmerov žije v tomto obrovskom akváriu spolu s rajami a inými druhmi rýb. Plávajú nad vami, vidíte im žiabre, plutvy, zubiská, predvádzajú sa. Keď sa chytíte skla, máte pocit, že sa ich môžete dotknúť. Skutočne impozantný zážitok!

V tropickom pralese sa môžete vydať ešte jednou trasou (smerom hore). Vtedy vás drevený mostík dovedie do miestnosti plnej terárií. Nachádzajú sa v nich pavúky, chrobáky, hady, škorpióny, slimáky, pirane. Milšou časťou obyvateľstva tejto sály sú určite korytnačky, žabky, opičky, chameleóny či morské prasiatka.

Ešte stále som vás nepresvedčila, že Tropicarium je výbornou voľbou ako prežiť budúci víkend? Čítajte ďalej… Okrem automatov na kávu a perfektného obchodíka so suvenírmi sa v priestoroch Tropicaria nachádza ešte jedna zaujímavosť. Veľké akvárium zo skla, v ktorom plávajú rôzne ryby a raje. Sklený „bazén“ je prispôsobený tak, aby sa odvážlivci mohli tejto morskej fauny dotknúť. Verte, vyskúšala som to. Stálo to za to!

Tropicarium Oceanarium
17
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM