Kristína Kováčová Rôzne

Tip na víkend

Ak ešte nemáte tip ako strávite tento víkend, tak my vám prinášame inšpiráciu.

SVORADOVA JASKYŇA Najstaršia známa nitrianska jaskyňa je Svoradova jaskyňa na západnom výbežku nižšieho vrcholca Zobora, nad ponorným prameňom pitnej vody, pri Liečebnom ústave. V povrchovom otvore jaskyne je už niekoľko storočí postavený kamenný oltár sv. Svorada, zoborského pustovníka zo začiatku 11. storočia. Nad jaskyňou stojí starý, vyše 450-ročný železný kríž, ktorý tu postavili roku 1932, a je z veže zrúcaného nitrianskeho farského kostola sv. Jakuba, ktorý stál na dnešnom Svätoplukovom námestí.

Na pamiatku morovej epidémie v roku 1739 sa zaviazali Nitrania konať 17. júla každoročne votívnu púť k svojim ochrancom – sv. Svoradovi-Ondrejovi a Benediktovi. O jaskyni sa traduje legenda kronikára Kosmasa, podľa kamennej sochy Bolestného Krista z roku 1746.

Aj na samom vrchu Zobora (587 m) pod skalou je skalná diera dlhá asi 6 metrov. Povesť o nej hovorí, že turecký vezír tu zoskočil s koňom zo skaly a pádom vyryl v nej dieru.

HRADISKO ZOBOR

Národná kultúrna pamiatka hradisko Zobor (ďalej HZ) je najstaršia a najrozsiahlejšia pamiatka v blízkosti mesta Nitry. Ohraničuje ho obranný val, dlhý takmer 2 km, miestami vysoký až 7 metrov, ktorý obopína temeno vrchov Pyramída a Zobor na juhozápadnom výbežku masívu Tríbeč. Areál HZ má rozlohu približne 15 ha. Z leteckého pohľadu má uzatvorený tvar približne vo forme ľadvinky.

ZOBOR

Zobor (588 m) – vápencový vrchol v najjužnejšej časti pohoria , 4 km na sever od Nitry. V lesoch pod vrcholom sa nachádzajú zvyšky mohutného hradiska, dĺžka sypaného valu dosahuje skoro 3 kilometre. Zo skalného vrchola je výhľad na Požitavie, Ponitrie a strednú časť pohoria Tríbeč. Z južného predvrcholu, zvaného Pyramída (553 m) je výborný rozhľad na Považský Inovec, Malé Karpaty, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Pilis v Maďarsku. V kopci je prírodná rezervácia Zoborská lesostep s početnými povrchovými krasovými javmi, ktorá patrí k najteplejšíi a najsuchším lokalitám Slovenska. Rastie tu množstvo vzácnych rastlín, z ktorých treba spomenúť čerešňu mahalebkovú, brslen bradavičnatý, hlaváčik jarný, kosatec nízky, poniklec veľkokvetý, kamzičník podlhovastolistý, hadomor rakúsky, peniažtek slovenský, pakost lesklý a jasenec biely. Z množstva vzácneho hmyzu za zmienku stojí výskyt sagy stepnej, sedlovky bronzovej, roháča obyčajného, fúzača veľkého, vidlochvostov feniklového i ovocného, pestroňa vlkovcového, jasoňa chochlačkového, hnedáčikov, očkanov, modráčikov, súmračníkov a lišajov. Z plazov sú najvzácnejšie užovka stromová a hladká, ako i kovovolesklá jašterica zelená.

zobor
16
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM