Jaroslav Dodok Rôzne

Tínedžeri fajčiaci marihuanu riskujú zníženie IQ, natrvalo

Mladí ľudia, ktorí pravidelne fajčia marihuanu, riskujú nezvratné zníženie IQ. Naznačujú to výsledky nového výskumu, ktorý vykonali na takmer tisíc obyvateľoch novozélandského mesta Dunedin.

Vedci sa nazdávajú, že sa im podarilo potvrdiť rozšírený názor, že ľuďom užívajúcim túto omamnú látku sa v škole či zamestnaní môže menej dariť. Každého z nich následne sledovali vyše dvadsať rokov.

Prvý inteligenčný test účastníci výskumu podstúpili ako deti, teda ešte predtým, ako mali skúsenosti s marihuanou. Každého z nich následne sledovali vyše dvadsať rokov.

IQ sa zníži nenávratne[/si­ze][/color]

Aj s ohľadom na ďalšie faktory ako fajčenie, pitie alkoholu, užívanie iných drog alebo dĺžka štúdia sa ukázalo, že pravidelné užívanie marihuany (najmenej štyrikrát týždenne) je spojené so znížením inteligenčného kvocientu.

Omnoho výraznejšie bolo v prípadoch, keď s ním pozorované osoby začali už ako tínedžeri. Ak v tom pokračovali ešte niekoľko rokov, ich IQ sa znížilo priemerne o osem bodov. Napriek tomu, že s marihuanou prestali alebo ju obmedzili, IQ sa už na pôvodnú úroveň nevrátilo.

„V konečnom dôsledku sa výsledky výskumu zhodujú s teóriami o tom, že marihuana má neurotoxické účinky počas dospievania, keď je mozog v dôležitom štádiu vývinu,“ vyhlásili vedci v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.

Najriskantnejšia je pre násťročných[/si­ze][/color]

Podrobnosti vysvetlila profesorka a členka výskumného tímu Terrie Moffitt, podľa ktorej šlo o skutočne významnú a rozsiahlu štúdiu. //„Účastníci boli veľmi úprimní, lebo vedeli, že ich identitu nezverejníme. Je to naozaj výnimočný výskum a ja som si vďaka nemu pomerne istá, že marihuana je pre mozgy ľudí starších ako 18 rokov bezpečná, no riskantná pre mladších,“ //uviedla.

Súhlasí s ňou aj profesor Robin Murray, ktorý sa do štúdie nezapojil.

„Človeka by nikdy nemal presvedčiť jediný výskum, no ja tieto výsledky beriem veľmi vážne. Z vedeckých či učiteľských kruhov totiž často počuť rôzne poznámky o tom, že užívateľom marihuany sa menej darí v škole, manželstve či zamestnaní,“ [list]vyjadril sa. „Myslím si, že výsledky sú pravdivé,“ zhrnul.

student24/webnoviny foto: sita

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM