Nikoleta Kováčová Rôzne Správy

TAKTO býva BISKUP! Jeho PALÁC otvorili pre verejnosť, FOTO

Len na pár hodín raz do roka môže široká verejnosť vidieť bydlisko nitrianskeho diecézneho biskupa. Aj dnes bolo množstvo záujemcov o prehliadku jeho paláca.

Ilustračný obrázok k článku TAKTO býva BISKUP! Jeho PALÁC otvorili pre verejnosť, FOTO
15
Galéria

V rámci podujatia Nitra, milá Nitra sa na Nitrianskom hrade uskutočnil Deň otvorených dverí. Najatraktívnejším bodom v programe bolo sprístupnenie Biskupského paláca.

„Je to prejav blízkosti cirkvi voči ľuďom. Mali by vidieť históriu nitrianskeho biskupstva, ktoré je najstaršiou diecézou v stredo-východnej Európe,“ vysvetlil hovorca Biskupstva Nitra Tibor Ujlacký.

Biskup, tajomník a sestry

Základy Biskupského paláca pochádzajú zo stredoveku. V priebehu rokov bol viackrát prestavovaný. Spolu s kostolom tvoria dominantnú časť Nitrianskeho hradu.

Palác je aj dnes živou rezidenciou nitrianskeho biskupa, takže otvorenie dverí pre verejnosť kedykoľvek počas roka nie je možné. Okrem biskupa tu žije aj jeho osobný tajomník a na 2. poschodí komunita sestier, ktorá vedie domácnosť – varia, perú, žehlia.

„Palác má na 1. poschodí 16 miestností, horné poschodie je menšie, lebo je podkrovné. Tam sídlia sestry a 6 kancelárií. Na prízemí sú 2 jedálne, kuchyňa, 6 miestností bývalého biskupského úradu a pamätná izba Jána Chryzostoma kardinála Korca,“ vyratúval Ujlacký.

Prezradil, že za bývalého režimu na tomto mieste sídlila vrátnica, na ktorej príslušníci štátnej bezpečnosti starostlivo sledovali dianie v okolí biskupa.

Kaplnka s oknom do baziliky

Návštevníci Biskupského paláca mohli obdivovať salóniky, v ktorých biskup prijíma návštevy, hostí obedy a večere. Zaujímavou miestnosťou bola súkromná kaplnka, kde biskup slúži sväté omše, prípadne z nej sleduje liturgie v bazilike.

Ľudia videli aj portréty biskupov, ktorí obývali tieto priestory či obrovskú knižnicu. Pre verejnosť však aj dnes zostali zatvorené dvere, ktoré vedú do súkromnej kancelárie biskupa a do jeho apartmánu.

Prečítajte si tiež:

Biskupský palác na Nitrianskom hrade otvorený pre verejnosť
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM