Monika Földešiová Rôzne

Systematické archeologické výskumy sú ohrozené

Výrazné škrty pocíti celá Slovenská akadémia vied. Drasticky sa znížia kapitálové výdavky a pokles zasiahne aj výšku mzdových prostriedkov.

(WEBNOVINY) – Systematické archeologické výskumy na Slovensku sú ohrozené. Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre na ne totiž zatiaľ nedostal ani cent. Celá akadémia vied bude v roku 2011 hospodáriť s rozpočtom nižším o 8,8 percenta ako bol tohtoročný, menej sa preto ušlo aj archeológom. „Pre nás to znamená návrat do situácie spred pár rokov, že na systematický výskum zo štátnych zdrojov nepôjdu žiadne peniaze, my ho budeme robiť v oveľa menšej miere a len zo zdrojov zo zahraničných projektov,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay.

Predošlá vláda na systematické výskumy peniaze našla, bolo to po mnohých rokoch. Teraz hrozí, že sa budú opäť robiť v prevažnej miere len záchranné výskumy. „Robíme všetko preto, aby sme získali nejaké zdroje v prvom rade na systematický výskum v Bojnej, ktorý považujeme za prvoradý a vzorový. Ostatné výskumy je 90-percentná pravdepodobnosť, že sa zastavia,“ skonštatoval Ruttkay. Otázny je napríklad osud rozbehnutých výskumov v Cinobani či v Nižnej Myšli.

Výrazné škrty pocíti celá Slovenská akadémia vied. Drasticky sa znížia kapitálové výdavky a pokles zasiahne aj výšku mzdových prostriedkov. „Na Slovensku bude napriek tomu, že sa deklaruje budovanie vedomostnej spoločnosti, akadémia vied dosť výrazne postihnutá,“ skonštatoval Ruttkay a zároveň poukázal na to, že v Čechách napriek kríze akadémii vied na rozpočet nesiahli, v Nemecku si vedecké pracoviská dokonca polepšia.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM