Ilustračný obrázok k článku Svetový UNIKÁT: Cez Nitru by mohol premávať vodíkový vlak, FOTO
41
Galéria

Svetový UNIKÁT: Cez Nitru by mohol premávať vodíkový vlak, FOTO

V Nitre sa na niekoľko hodín zastavila svetová rarita. Vlak budúcnosti by už onedlho mohol premávať aj cez mesto pod Zoborom.

Správy
Správy

Svetový UNIKÁT: Cez Nitru by mohol premávať vodíkový vlak, FOTO

V Nitre sa na niekoľko hodín zastavila svetová rarita. Vlak budúcnosti by už onedlho mohol premávať aj cez mesto pod Zoborom.

Ilustračný obrázok k článku Svetový UNIKÁT: Cez Nitru by mohol premávať vodíkový vlak, FOTO
41
Galéria

Cestujúci na Slovensku mali možnosť vyskúšať si prvý a jediný osobný vlak na vodíkový pohon na svete. Odbornej a širokej verejnosti ho predstavila spoločnosť Alstom v spolupráci s Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou na Slovensku.

„O naše riešenie vidíme na českom a slovenskom trhu veľký záujem. Priama skúsenosť s vodíkovým vlakom dá odpovede na zostávajúce otázky našich miestnych zainteresovaných strán vrátane regionálnych prevádzkovateľov, dopravných orgánov, vládnych činiteľov s rozhodovacou právomocou, odborníkov z daného odvetvia a cestujúcich,“ povedal Dan Kurucz, výkonný riaditeľ Alstom v Českej republike a na Slovensku.

Z Nových Zámkov do Prievidze

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) potvrdil záujem o spoluprácu. „Verím, že v dohľadnej dobe, do konca tohto volebného obdobia, bude vodíkový vlak premávať na trati Nové Zámky – Prievidza,“ povedal. Pripomenul, že v minulom roku vláda schválila národnú vodíkovú stratégiu, kde stanovila rámec aktivít, ktoré bude podporovať.

„Čoskoro bude do medzirezortného pripomienkového konania a potom aj na vládu predložený akčný plán so spísanými konkrétnymi aktivitami, ktoré už rozbiehame a ktoré chceme dotiahnuť do úspešného konca. Vodíkový vlak je medzi týmito aktivitami,“ skonštatoval Sulík.

Prečítajte si tiež

Počas dvoch dní na Slovensku prejde vlak Coradia iLint trasu z Prievidze cez Topoľčany, Nitru, Nové Zámky, Komárno, Dunajskú Stredu, Bratislavu až do Devínskej Novej Vsi. Vodíkový vlak sa okrem Slovenska predstaví aj v Českej republike, pričom v oboch krajinách prejde spolu 1 202 kilometrov a ťahaný lokomotívou ďalších 1 184 kilometrov. Cestujúci si ho tak budú mať možnosť vyskúšať na 2 386 kilometroch železničnej trate.

Svetová rarita

Coradia iLint je prvý osobný vlak na svete poháňaný vodíkovým palivovým článkom, ktorý vyrába elektrickú energiu pre trakciu. Tento vlak s nulovými emisiami má veľmi nízku hladinu hluku, pričom výfukové plyny tvorí len para a kondenzovaná voda. Vlak je v komerčnej prevádzke v Nemecku od roku 2018 a bol testovaný aj v Rakúsku a Holandsku. Vodíkové vlaky si už objednali aj Taliansko a Francúzsko. Vlak je špeciálne navrhnutý na prevádzku na neelektrifikovaných tratiach, preto podľa slov Kurucza predstavuje ideálne riešenie pre mnohé české a slovenské trate, ktoré zostávajú neelektrifikované.

Partnerstvo spoločnosti Alstom s Českými dráhami v Českej republike a na Slovensku je v súlade s jej vodíkovou stratégiou, ktorá sa začala v roku 2014 vývojom vlaku Coradia iLint a pokračovala akvizíciou výrobcu palivových článkov Helion Hydrogen Power v roku 2021. Alstom je tiež prvým poskytovateľom vysokorýchlostných technológií v Českej republike, pričom pre České dráhy prevádzkuje sedem vysokorýchlostných vlakov Pendolino. Spoločnosť so sídlom vo Francúzsku a pôsobnosťou v 70 krajinách zamestnáva viac ako 74 000 ľudí. Skupina vykázala za fiškálny rok končiaci sa 31. marca 2022 tržby vo výške 15,5 miliardy eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
OBRAZOM: Do Nitry dorazil vlak s vodíkovým pohonom
41
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín