Monika Földešiová Rôzne

Súťaž v kvalite bieleho zlata láme predsudky

Súťažiaci si overili svoje praktické zručnosti a teoretické poznatky.

Na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre sa koncom februára stretli študenti stredných odborných škôl s poľnohospodárskym zameraním, aby si na 15. ročníku krajského kola Súťaže o mlieku overili získané praktické zručnosti a teoretické poznatky o našom bielom zlate.

„O tohtoročné krajské kolo prejavili záujem iba študenti z našej školy a žiaci z Topoľčian. Levice a Komárno tento rok účasť odmietli, pretože ich študijné programy sa uberajú už trochu iným smerom. Farmy v okolí zanikajú, poľnohospodárstvo je v útlme, tradičné spôsoby chovu a pestovania úžitkových plodín sa vytrácajú. Sme jednou z mála škôl, ktorá ešte vyučuje agropodnikanie a len jednou z dvoch veterinárnych škôl na celom Slovensku,“ uviedla riaditeľka Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre Mgr. Edita Križanová.

Ako dodala, pred pätnástimi rokmi boli na prvom ročníku súťaže o mlieku dve desiatky súťažiacich, v tomto roku ich bolo len osem. Do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať koncom marca, postúpili za Nitriansky kraj štyria najlepší. Cieľom súťaže, ktorú plánujú v budúcnosti premenovať atraktívnejšie, je zamerať pozornosť na kvalitu čerstvého mlieka a proces jeho spracovania. Preto bola súťaž koncipovaná z overenia teoretických vedomostí, degustácie mlieka a laboratórnych rozborov v priestoroch SOŠV v Nitre, ktorému predchádzalo praktické dojenie mlieka v zariadení Radar Zbehy.

Študenti musia ovládať širokú problematiku – od rozoznávania plemien kráv, cez ich ustajnenie až po zmeranie dôležitých kvalitatívnych parametrov mlieka. Okrem iného mali na súťaži sledovať tukovosť mlieka, odchýlky od štandardu v ukazovateľoch, ako sú pach, farba a cudzie prímesi. „V poľnohospo­dárstve je obrovský tlak na kvalitu, ale na druhej strane podhodnocujeme vzdelávanie,“ uviedol predseda krajskej hodnotiacej komisie o mlieku Doc. Ing. Vladimír Tančin, DrSc., ktorý pracuje v Centre výskumu živočíšnej výroby Nitra.

„Dnešné dojnice majú hodnotu okolo 2-tisíc eur. Rekordérky, ktoré dávajú 45 litrov mlieka, sú kravy, ktoré treba, obrazne povedané, ráno pozdraviť. Pre poľnohospodárov je to obrovský výrobný potenciál, a takúto dojnicu nemôže dojiť hlupák,“ poznamenal pedagóg SOŠV MVDr. Miroslav Bradáč.

Koncom marca sa v priestoroch Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre uskutoční celoslovenské kolo Súťaže o mlieku.

(sss)

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM