Lenka Káčerová Kultúra

Sumarizácia a plány Starého divadla

Divadelná sezóna sa končí už aj v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Pamätáte si, aké novinky prinieslo divadlo v uplynulej sezóne a zaujíma vás, čo chystá budúcu sezónu? Čítajte ďalej!

//„Myslím, že uplynulá sezóna bola jedna z najúspešnejších za posledných pár rokov. Podarilo sa nám dotiahnuť zaujímavých režisérov, podarilo sa nám dokončiť medzinárodný projekt, ktorý sa pripravoval dva roky a okrem toho sme urobili niekoľko prevádzkových premiér. Túto sezónu sme mali 5 premiér, čo je u nás nezvyklé, zvyčajne mávame 3. Všetky sa stretli s veľkým diváckym ohlasom, takže aj my sme spokojní,“ //povedal riaditeľ Starého divadla Ondrej Spišák.

Prvou premiérou divadla bol surrealistický kabaret zo života parížskej bohémy zo začiatku 20. storočia. Hru **U Temnej Irmy a Chromej Krásky **napísal mladý talentovaný režisér Kamil Žiška. Okrem toho na predstavení pracoval aj ako režisér a autor hudby. „Vzniklo veľmi pekné, komorné, poetické a vtipné predstavenie pre staršiu mládež a mladých dospelých. Je to žáner, ktorý sa u nás až tak často nerobí, ale myslím, že práve preto zaujal,“ myslí si Spišák.

Ako šlo vajce na vandrovku bolo druhou premiérou sezóny. Na režisérsku stoličku si sadla mladá čerstvá absolventka VŠMU Zoja Zupková. „Takouto cestou dávame šancu aj mladým talentovaným ľuďom, aby sa v profesionálnom prostredí oťukali a Zoji to nadmieru vyšlo. Vzniklo predstavenie, ktoré je veľmi hravé a určené najmenším deťom,“ hovorí riaditeľ divadla.

Treťou premiérou bola rozprávka pre trochu väčšie deti robená pomocou čierneho divadla. Bola to Kiplingova Kniha džunglí. Režíroval ju Ondrej Spišák. Toto predstavenie je akýmsi remakom predstavenia, ktoré sa v Starom divadle hrávalo v 90.rokoch. Teraz tvorcovia oprášili tému, použili však inú technológiu. Bola to najmä kombinácia čierneho divadla a videoprojekcií.

Štvrtým titulom v tejto sezóne bol spomínaný medzinárodný projekt Jánošík, ktorý Staré divadlo pripravovalo dva roky v spolupráci s českým divadlom Drak z Hradca Králové a s poľským divadlom Teatro Lalka z Varšavy. V každom zo spomínaných divadiel vzniklo samostatné predstavenia na tému Jánošík, ktoré potom divadlá medzi sebou skombinovali a vzniklo jedno medzinárodné predstavenie, v ktorom hrajú slovenskí herci po boku českých a poľských hercov. Toto predstavenie je trojjazyčné a veľmi dobre vidieť tri absolútne odlišné divadelné žánre, takisto vidno aj rozdiely v mentalitách. „Je to unikátne dielo. Súbory, ktoré sa stretli pri tejto spolupráci sa veľmi obohatili. Predstavenie malo veľký ohlas a určite sa k nejakej medzinárodnej kooperácii s nejakými zahraničnými divadlami vrátime,“ hovorí Ondrej Spišák, režisér slovenského Jánošíka.

Posledným predstavením, ktoré malo premiéru nedávno v Mestskom parku na Sihoti bolo predstavenie Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zakliatych. Bol to žáner pouličného divadla a divadlo si naň pozvalo mladého režiséra Jakuba Nvotu, ktorý sa venuje práve pouličnému divadlu. Je to predstavenie, ktorého autorom je sám režisér. „Je to koláž z rôznych motívov slovenských rozprávok zo zbierok Pavla Dobšinského. A keďže v jeho zbierkach je veľmi veľa krutých motívov, rozhodli sme sa, že vytiahneme tie najkrutejšie a urobíme akýsi horor. Je to príbeh súčasnej ženy, ktorá sa pričinením akéhosi slovenského Pánbožka dostáva do rozprávky, kde si hľadá ženícha,“ vysvetľuje Spišák.

Okrem premiér nových predstavení zorganizovalo Staré divadlo opäť medzinárodný festival študentov bábkarských škôl aj s niekoľkými profesionálnymi hosťami. //„Počet divákov aj kvalita predstavení boli podľa mňa vyššie ako po minulé dva ročníky,“ //spokojne hovorí Ondrej Spišák.

Prvým titulom budúcej sezóny, ktorý sa začína skúšať hneď 1. septembra bude opäť medzinárodný projekt. Garantom tohto projektu je bábkové divadlo z Torune, ktoré naň získalo peniaze z európskych fondov. „Okrem nás a poľského divadla z Torune sa tohto projektu zúčastňuje bábkové divadlo z Ostravy v Českej republike, z Litvy a z Ukrajiny. Bola zadaná téma – postavenie dieťaťa a rodiny v súčasnom svete – a každé z divadiel na túto tému pripraví svoje predstavenie. Potom sa všetky divadlá stretnú na festivaloch, kde si vzájomne predstavenie odohráme a to by mal byť základ na diskusiu k tejto téme. Naše predstavenie bude režírovať Kamil Žiška. Píše ho Daniel Pastirčák, ktorý je známy evanjelický kňaz a zároveň spisovateľ,“ prezrádza Spišák.

Ďalším projektom divadla bude titul Absolvent v réžii českého režiséra Jakuba Kroftu, ktorý už v Starom divadle režíroval úspešnú hru Poondiate Vianoce. Hra bude určená starším divákom a bude prepracovaním staršieho amerického filmu Absolvent zo 70. rokoch, v ktorom hral hlavnú úlohu Dustin Hoffman.

Tretím titulom bude rozprávka pre najmenšie deti, ktorú bude režírovať Ondrej Spišák a bude to jedna z najklasickejších rozprávok. Ešte nie je úplne jasné, ktorú z klasických rozprávok si režisér vyberie, ale podľa jeho slov je veľmi pravdepodobné, že to bude rozprávka Janko Hraško.

Foto: autorka, archív Starého divadla Karola Spišáka

Stare divadlo
26
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM