Aktualizované Peter Klimant Správy

Štrajk na Okresnom súde v Nitre: Zapojili sa do neho takmer všetci zamestnanci!

Slovensko dnes zažíva výstražný štrajk zamestnancov súdov. Zapojila sa doňho aj drvivá väčšina pracovníkov Okresného súdu v Nitre a na Krajskom súde všetkých 63 zamestnancov.

Ilustračný obrázok k článku Štrajk na Okresnom súde v Nitre: Zapojili sa do neho takmer všetci zamestnanci!
Zdroj: TASR

Šéf štrajkového výboru Filip Demo informoval, že do dnešného výstražného štrajku sa zapojili zamestnanci všetkých okresných súdov v Nitrianskom kraji. Na Okresnom súde (OS) v Nitre sa zo 101 zamestnancov zapojilo 96. Na OS Nové Zámky štrajkuje 60 zo 61 zamestnancov, na OS Topoľčany 38 z celkovo 41 zamestnancov súdu. Na OS Komárno sa do štrajku zapojilo 54 z 55 justičných zamestnancov.

Krajský súd v Nitre nahlásil 100-percentnú účasť, do štrajku sa zapojilo všetkých 63 zamestnancov. „Väčšina zamestnancov zostala dnes doma, časť z nich sa zapája do protestného zhromaždenia v Bratislave,“ povedal Demo.

Obmedzený režim na nitrianskom krajskom súde potvrdil aj jeho podpredseda Roman Greguš. Pripomenul však, že činnosť podateľne je zabezpečená. „Takže podania sa prijímajú. Pokiaľ ide o pojednávania, tie boli tiež v obmedzenom režime. Kde sa mohlo, tam sa pojednávalo. Pokiaľ viem, tak rovnaká situácia je aj na okresnom súde. U nás na krajskom súde sa dnes pojednávala jedna vec, ostatné veci boli buď odročené, alebo sa nepojednávali. Na prieťahy v súdnom konaní to však určite nebude mať žiadny vplyv,“ uviedol Greguš.

Zamestnanci súdov vstúpili do štrajku so štyrmi požiadavkami -zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu, zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov, okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii a zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície.

Foto. ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM