Rastislav Búgel Kultúra

Staré divadlo ostáva bez riaditeľa: Poslanci sa rozhodli na tento post neschváliť Romana Valkoviča

Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) v Nitre zostáva aj naďalej bez riaditeľa. Poslanci Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) dnes na svojom rokovaní neakceptovali rozhodnutie výberovej komisie, ktorá na post šéfa SDKS navrhla herca Romana Valkoviča.

Ilustračný obrázok k článku Staré divadlo ostáva bez riaditeľa: Poslanci sa rozhodli na tento post neschváliť Romana Valkoviča
Zdroj: TASR

Poslanci sa rozhodli nevymenovať Valkoviča do funkcie po protestoch časti umeleckého súboru SDKS. Ich námietky zhrnul bývalý riaditeľ divadla Ondrej Spišák. Podľa jeho slov po zvolení Valkoviča hrozí zastavenie súčasného pozitívneho smerovania divadla, ktoré by sa následne mohlo dostať do izolácie. „Nechcel by som, aby sa Karol Spišák z onoho sveta pozeral na úpadok divadla, ktoré nesie jeho meno,“ povedal syn Karola Spišáka.

Rozhodla väčšina

Herečka SDKS Oľga Schrameková naopak tvrdí, že komisiou vybraný Roman Valkovič má podporu pracovníkov divadla. „V tajnom hlasovaní rozhodla väčšina ľudí, že chcú za riaditeľa práve jeho,“ uviedla. S jej slovami súhlasil aj herec SDKS Ivan Gontko, ktorý zároveň krajských poslancov upozornil, že v posledných rokoch nastala v divadle nepriaznivá situácia, pre ktorú je kolektív SDKS názorovo ostro rozdelený.

Tlak zo strany divadelníkov

O tlaku zo strany divadelníkov hovoria aj členovia komisie, ktorá spomedzi kandidátov vyberala nového riaditeľa. „Bolo to hrozné, dennodenne ma atakovalo množstvo ľudí. Vidieť, že v divadle je to ‚rozbité‘ a nie je tam dobrá situácia,“ skonštatovala krajská poslankyňa Renáta Kolenčíková. Po protichodných informáciách od zamestnancov divadla sa poslanci NSK napokon rozhodli Romana Valkoviča do funkcie riaditeľa SDKS neschváliť. Výberové konanie tak bude musieť NSK vykonať ešte raz. Až do vymenovania riadneho riaditeľa divadla zostáva jeho vedením poverená dramaturgička Veronika Gabčíková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM