Monika Földešiová Rôzne

Spoplatnili tiesňovú linku

Volania na tiesňovú linku 159, ktorá prislúcha mestskej polícii, je od 1. januára spoplatnená. Prečo sa tak stalo, to nevie ani samotná polícia.

Doteraz sa volania na spomenutú tiesňovú linku neplatili, od nového roka sa to však zmenilo. Spoplatnené sú volania len z pevnej siete, t.j. Slovak Telekom, ich sadzba je 0,075 € za minútu hovoru. Či budú mobilní operátori nasledovať Slovak Telekom, je otázne. „Mobilný operátori zatiaľ nepristúpili k spoplatneniu. Vedú sa rokovania, aby k takémuto kroku vôbec neprišlo“, informoval náčelník Mestskej polície v Nitre Miloš Hajnovič. Ako ďalej uviedol, „pokiaľ je občan v núdzi, potrebuje okamžite pomôcť a nie sa zamýšľať, či je daná linka platená alebo nie.“ Zásadný rozdiel je v tom, že na tiesňovú linku sa občan dovolá aj bez kreditu či SIM karty. To pri spoplatnených linkách možné nie je.

Najväščím paradoxom však je, že zainteresované spoločnosti hádžu svoju zodpovednosť z jednej na druhú. Spoločnosť T-Com na svojich stránkach uvádza, že „na základe opatrenia Telekomunikačného úradu SR o číslovacom pláne, ktorým bolo skrátené telefónne číslo mestskej polície 159 vyňaté spomedzi tiesňových liniek, vydal T-Com 1. 12. 2009 tarifu.“ Správa z Telekomunikačného úradu SR však pojednáva o inom: „Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) dementuje nesprávne informácie v súvislosti so spoplatnením volania na číslo obecnej polície 159, TÚ SR v poslednom období neurobil žiadne rozhodnutie súvisiace so spoplatnením volaní na číslo 159. Je to rozhodnutie operátora a nie TÚ SR.“ Kto teda nariadil spoplatnenie linky, zostáva otázne. Isté je len to, že je to voči občanovi krok späť.

Foto: ilustračné

odvas tenisky
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM