Rastislav Búgel Kultúra

Sobota bude patriť milovníkom prírody: Na TOTO sa môžeme tešiť!

Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, na ktorom sa každoročne v novembri stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania. Pripravená býva pre nich pútavá prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov z nitrianskeho regiónu, samozrejme z celého Slovenska,

Ilustračný obrázok k článku Sobota bude patriť milovníkom prírody: Na TOTO sa môžeme tešiť!
Zdroj: Dnes24.sk

A nebude tomu inak ani tento rok. V sobotu 22. novembra 2014 od 9:00 hod. sa na Mestskom úrade v Nitre, pod záštitou primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča, uskutoční v poradí už deviaty ročník tohto festivalu.

Zaujímavé bloky

Jeho program bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami od viacerých zaujímavých hostí. Účasť okrem iných prisľúbil dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý za svojich 35 filmov dostal vyše 300 ocenení po celom svete. Jeho prezentácia s besedou bude ťahákom festivalu spoločne s jeho filmom „Polárnik“. Film predstavuje Petra Valušiaka, ktorý má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. Bude tiež hosťom festivalu. 15. októbra uplynulo 30 rokov od výstupu na vrchol Mt. Everestu dvojicou Z. Demján a J. Psotka v rámci expedície Sagarmatha ´84. Túto historickú expedíciu si na festivale pripomenieme vďaka ďalšiemu hosťovi, jej členovi Miloslavovi Končokovi. „Moja prezentácia bude spomienkou na najdramatickejšie fragmenty expedície a dvoch jej členov, slovenských velikánov 20. storočia: Psotka – Kele“, uviedol dramaturg, scenárista, režisér a publicista, významný propagátor horolezectva a cestovateľstva M. Končok.

Spomenú si na priateľov

„Nedávno zahynuli dvaja hostia festivalu z r. 2012 a 2013. Najprv v Himalájach pod Dhaulágiri Ján Matlák a potom v milovanych Tatrách František Kele. Na oboch budeme spomínať v programe festivalu. F. Keleho si so súhlasom TRIGON PRODUCTION a RTVS pripomenieme portrétom z cyklu GEN.sk,“ informujú organizátori. Tradične dostanú v programe priestor aj Nitrania. Budú to Stano Kováč s filmom „Hory, batoh, kamera“ dokumentujúcim podmanivú krásu našich hôr a Gabo Točka s krátkym videom o zlanení najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel. Program bude bohatý, okrem uvedeného sa diváci prostredníctvom filmov a prezentácii pozrú do Afriky, Ruska na divokú vodu, Grónska, Južnej Ameriky, Indie, Uzbekistanu, prejdú pešo celé Slovensko a pocestujú na embéčke okolo sveta.

Tradičné akcie

Uskutoční sa tiež „detský piatok“ určený pozvaným žiakom nitrianskych škôl. Realizuje sa spoločne so Správou CHKO Ponitrie s filmami a prednáškami zameranými na ochranu prírody, pričom snahou organizátorov je upevniť environmentálne povedomie detí a ich vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. K festivalovej sobote neodmysliteľne patrí i obľúbená tombola o hodnotné ceny. Po druhýkrát bude súčasťou festivalu poznávací výlet na Zobor, tentoraz s výkladom geológa Jána Jahna z nitrianskej UKF. Uskutoční sa v prípade priaznivého počasia v nedeľu 23. novembra so začiatkom o 9:00 hod. pri tzv. liečebnom ústave.

Pozrite si program festivalu v priloženej galérii!

Vysoké Hory 2014
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM