Rastislav Búgel Samospráva

Smer-SD s KDH stratili v Nitre 9 kresiel: Stále však majú väčšinu

V 31-člennom mestskom zastupiteľstve stratila koalícia Smer-SD, KDH, SNS oproti končiacemu sa volebnému obdobiu deväť kresiel. Naďalej si však s 19 poslancami drží nadpolovičnú väčšinu.

Ilustračný obrázok k článku Smer-SD s KDH stratili v Nitre 9 kresiel: Stále však majú väčšinu

V kresle primátora Nitry zostáva v novom volebnom období Jozef Dvonč (Smer-SD, KDH, SNS). Dvonč získal dôveru voličov tretíkrát a je prvým nitrianskym primátorom, ktorému sa podarilo udržať sa v primátorskom kresle dlhšie ako jedno volebné obdobie.

Podľa neoficiálnych výsledkov by mal z týchto 19 kresiel získať Smer-SD 14 mandátov, KDH päť mandátov. Do mestského zastupiteľstva sa dostali traja nominanti Siete, jedna kandidátka hnutia NOVA a osem nezávislých poslancov.

„Zrejme nastanú rokovania, akým spôsobom urobiť tie orgány tak, aby tam mal každý svoje zastúpenie,“ povedal k zloženiu nového zastupiteľstva Dvonč. V novom volebnom období však veľké zmeny v riadení mesta nechystá. „Ja nemám nejaké veľké ambície niečo meniť, pretože je vidieť, že mesto napreduje. Sú tu určité úspechy a robiť tam nejaké razantné zmeny by nebolo teraz ani vhodné, uvidím podľa zloženia poslaneckého zboru,“ povedal.

V končiacom mestskom zastupiteľstve pôsobí 28 poslancov koalície Smer-SD, KDH a SNS, dvaja nezávislí poslanci a jeden nominant SDKÚ-DS. Svoje poslanecké mandáty sa podarilo udržať si v novom volebnom období 15 súčasným poslancom. Do poslaneckého kresla sa vráti nezávislá kandidátka, dlhoročná poslankyňa Marta Rácová a 14 súčasných poslancov koalície. Troch z nich však už nenominovala koalícia – Anna Šmehilová išla do volieb ako nominantka NOVA, súčasný viceprimátor Štefan Štefek a Peter Košťál kandidovali ako nezávislí.

V novom zastupiteľstve sa objaví aj niekoľko známych tvárí. Známa sudkyňa zo Súdnej siene Janka Buršáková zasadne do poslaneckého kresla ako nezávislá, nominantom koalície je bývalý futbalový reprezentant Ľubomír Moravčík aj súčasný viceprimátor Ján Vančo. Riaditeľa nitrianskeho divadla Jána Grešša, ktorý pôsobí v súčasnom zastupiteľstve ako nezávislý, vystrieda jeho syn Ján Greššo ml., nominant Siete. Sieť bude v zastupiteľstve reprezentovať aj neúspešná kandidátka na primátorku Dominika Tekeliová. Piati poslanci novozvoleného zastupiteľstva (Ján Vančo, Peter Oremus, Martin Nemky, Renáta Kolenčíková a Miloslav Hatala) pôsobia aj ako poslanci Nitrianskeho samosprávneho kra­ja.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM