Lucia Šútorová Správy

Slávnosti, ktoré sa zapísali do dejín: Tisíce Slovákov v Nitre volali po autonómii

Pred 86 rokmi bola Nitra dejiskom Pribinových slávností. Do histórie sa zapísali najmä udalosti z 13. augusta, kedy pozornosť strhol Andrej Hlinka.

Ilustračný obrázok k článku Slávnosti, ktoré sa zapísali do dejín: Tisíce Slovákov v Nitre volali po autonómii
2
Galéria

Pribinove slávnosti v Nitre sa konali v roku 1933 pri príležitosti 1 100. výročia vysvätenia prvého kostola na území Slovenska. Jubilejná oslava sa však strhla na protičesky zameranú demonštráciu. Udalosť bola ostro sledovaná aj zahraničnými médiami.

Slávnosti trvali štyri dni, od 12. do 15. augusta a prelínali sa s tradičnou Mariánskou púťou, počas ktorej Nitru navštívili tisícky veriacich.

Do dejín sa zapísal najmä druhý deň Pribinových osláv, ktorý patril masovej manifestácii na nitrianskom letisku. Práve tu mala naplno prepuknúť nespokojnosť s celkovou situáciou slovenskej časti obyvateľstva.

Hlinku vyniesli na ramenách

V oficiálnom programe meno Andrej Hlinka chýbalo, čo vyvolalo búrlivé protesty jeho prívržencov. „Praha určila, že hlavným rečníkom na oslavách má byť predseda vlády, a vonkoncom nepovažovala za nevyhnutné, aby na oslavách prehovoril zástupca Matice slovenskej Dr. Jozef Škultéty a predseda HSĽS Andrej Hlinka. Na slávnostiach bolo prítomných veľa novinárov zo zahraničia,“ uvádzajú Slovenské národné noviny.

Obrovská podpora davu ľudí však plány Prahe prekazila. Ako uvádzajú Slovenské národné noviny, počas manifestácie na nitrianskom letisku 13. augusta v dopoludňajších hodinách autonomistická mládež vyniesla Andreja Hlinku na ramenách na tribúnu, ktorý nakoniec prestúpil pred stotisícový zástup ľudí.

Začali trestné konania

„Hlinka nielen rečnil, ale stal sa moderátorom priebehu najdôležitejšej manifestácie a udeľoval možnosť prehovoriť členom vlády. V rukách držal skonfiškované a znovu vytlačené číslo Slováka s výrazným celostránkovým nadpisom: Nitra je naša! Predniesol prejav, v ktorom opäť žiadal zmenu ústavy a realizáciu Pittsburskej dohody, a na záver prečítal vopred pripravenú Nitriansku rezolúciu, v ktorej okrem iného vyhlásil, že Slováci chcú byť národom nielen oslobodeným, ale aj slobodným,“ uvádza stránka SNN.

Po ukončení Pribinových osláv sa mali začať trestné konania proti takmer stovke zúčastnených z radov občanov. „Množstvo účastníkov, ktorí sa zišli v Nitre, a ich netradičné búrlivé prejavy nasvedčovali, že na Slovensku je situácia skutočne vážna. Oslavy sa napokon stali výzvou k dávno očakávanému zjednoteniu a spoločnej aktivite slovenských autonomistických prúdov. Boli síce najmä propagačnými akciami oboch autonomistických strán, svojím významom sa však zaradili medzi dôležité udalosti v slovenských dejinách,“ dodávajú Slovenské národné noviny.

Pribinove slávnosti v Nitre, rok 1933
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie