Rôzne

Skvelé TIPY na výlet: TOP 5 zrúcanín v Nitrianskom kraji, ktoré si nenechajte ujsť

Opatrenia sa postupne uvoľňujú a my si tak môžeme užiť skvelý výlet. Navyše, nemusíme chodiť ďaleko. Aj v našom okolí je viacero lákavých lokalít.

Ilustračný obrázok k článku Skvelé TIPY na výlet: TOP 5 zrúcanín v Nitrianskom kraji, ktoré si nenechajte ujsť
5
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Nitriansky kraj je známy svojou bohatou históriou a množstvom pamiatok. Počas turistickej sezóny sa práve historické lokality tešia veľkej obľube návštevníkov.

Medzi najnavštevovanejšie patria zrúcaniny hradov. Pokiaľ máte chuť na poriadny výlet, nemusíte chodiť ďaleko. Viacero lákavých miest nájdeme priamo v Nitrianskom kra­ji.

Pripravili sme si pre vás výber 5 zrúcanín, ktoré sa oplatí navštíviť.

Oponický hrad

Zrúcanina Oponického hradu sa nachádza nad rovnomennou obcou. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1300.

V roku 1430 ho dobyli husitské vojská. Hrad bol rýchlo opravený, no postupne jeho sláva upadala. V 16. a 17. storočí odolal tureckým útokom. Majitelia ho opustili v roku 1645.

Medzi najzachovalejšie patrí západná časť hradu a mohutná bašta. Vidno aj pozostatky najnovšej budovy, ktorou je palác Aponiovcov zo 16. storočia.

Hrad Gýmeš

Zrúcanina sa nachádza nad obcou Jelenec. Stojí na kremencovom kopci Dúň. História hradu siaha do druhej polovice 13. storočia. V roku 1302 ho dobyl Matúš Čák Trenčiansky.

Za panstva Forgáčovcov sa v 15. storočí rozbehla rozsiahla výstavba. Hrad bol niekoľkokrát zničený, no vždy sa ho podarilo obnoviť. Panstvo hrad opustilo až v polovici 19. storočia.

Pozostatky hradu sú obľúbeným miestom výletov ľudí zo širokého okolia. Za zmienku stojí dobre zachovalá veža so schodiskom a dvoma podlažiami, z ktorej je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Viac lifestylového čítania

Hrad Hrušov

Neďaleko od obce Topoľčianky nájdeme zrúcaninu gotického hradu Hrušov. Rok jeho vzniku nepoznáme, no prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1253. Hrad slúžil na stráženie obchodnej cesty medzi Požitavím a Ponitrím a často menil majiteľov.

Koniec hradu prinieslo protihabsburské povstanie.

V roku 1708 ho cisárske vojsko dobylo a zničilo, aby nemohol poskytovať ochranu lúpežníkom a povstalcom. Od tej doby hrad chátral.

Topoľčiansky hrad

Priamo nad obcou Podhradie, iba 6,5 kilometra od jazera Duchonka, stojí na brale zrúcanina Topoľčianskeho hradu. V dokumentoch z roku 1235 sa hrad spomína ako kráľovský majetok. Počas svojej bohatej histórie vystriedal množstvo majiteľov a menil svoju podobu.

Poslednými majiteľmi hradu boli Stummerovci. V polovici 18.storočia sa však presťahovali do reprezentačného kaštieľa v Tovarníkoch.

”Na prelome 19. a 20. storočia rozpadávajúci sa hrad nechali čiastočne zakonzervovať a romanticky ho upravili. Vežu dostavali dvoma stupňovitými štítmi, čím získala svoju neopakovateľnú charakteristickú siluetu,” informuje web obce Podhradie. V súčasnosti je z hradu nádherný výhľad na široké okolie.

Nenechajte si ujsť

Levický hrad

Neďaleko centra Levíc nájdete zakonzervovanú zrúcaninu gotického hradu, ktorého vznik sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Vybudovali ho na skalnej vyvýšenine, ktorá bola obklopená močasristým územím.

Hrad sa stal súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho.

Po požiari v roku 1434 hrad znovu postavili.

V 16. storočí na dolnom nádvorí postavili renesančný kaštieľ. Opevnenie sa stalo dôležitou súčasťou obrany proti Turkom. Neskôr začali ťažko poškodený hrad búrať a nikdy viac nebol obnovený.

Areál zachovaných zvyškov hradu je prístupný verejnosti. V Kapitánskej budove si môžete pozrieť stálu expozíciu Tekovského múzea v Leviciach.

Zaujali vás zrúcaniny hradov v Nitrianskom kraji? Otestujte sa v našom kvíze: Poznáte nádherné zrúcaniny v Nitrianskom kra­ji?

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie tipy na výlet

TOP 5 zrúcanín hradov v Nitrianskom kraji
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM