LULA Správy

Školáci hrdinami: Zachránili spiace deti pred požiarom i spolužiakov v triede

Deti, o ktorých sú tieto príbehy, sa v školskom veku stali skutočnými hrdinami. Rýchlo zistili, že život nie je len o zábave, ale prináša aj vážne situácie.

Ilustračný obrázok k článku Školáci hrdinami: Zachránili spiace deti pred požiarom i spolužiakov v triede
6
Galéria
Zdroj: TASR

Možno by vám ani vo sne nenapadlo, že aj takéto zážitky, majú školáci. Deti, o ktoré sa ešte starajú ich rodičia, nezaváhali ani v krízovej situácii. Napriek veku sa postarali o svojich rovesníkov či dokonca o menšie deti, práve vtedy, keď to potrebovali najviac.

Veľké skutky detí a ich nezištné konanie si všíma každoročne projekt Detský čin roka. Možno ste zachytili správu o požiari budovy Obecného úradu v Nových Sadoch, v ktorom bola dočasne premiestnená materská škola. V čase vzniku požiaru spali pod strechou budovy malé deti. Našťastie sa nikomu nič nestalo. S požiarom sa popasovali hasiči. Možno ste však netušili, kto pomohol vyslobodiť spiace deti.

Zachránili spiace deti

Ako to bolo, opísala v liste pre Detský čin roka riaditeľka školy v Nových Sadoch Jana Gaťanová. Dym zacítili žiaci pred obecným úradom, keď čakali na zastávke školského autobusu. „Pukot rozhárajúcej sa škridly na streche obecného úradu bol tým spontánnym impulzom, ktorý ich vyhnal hore schodmi až do podkrovia. Tam 35 drobných neviniatok v priestore dočasne premiestnenej materskej školy pokojne odfukovalo vo svojich postieľkach,“ opisuje udalosti riaditeľka školy.

Aj vďaka rýchlemu zásahu žiakov z miestnej školy sa nikomu nič nestalo. „Žiaci a žiačky 8. a 9. ročníka Terezka Danišová, Gabika Haverová, Marek Blaho, Erika Čápeková, Matúš Valo, Andrej Ondrášek, Ľudovít Hudec, Igor Ivan ani na okamih nezaváhali. Okamžite brali spiace deti do náručia, dve či tri naraz odnášali do bezpečia. Rozospaté detičky boli v bezpečí skôr, než prehorené trámy popadali do rozostlaných postieľok,“ dodala riaditeľka Gaťanová.

Za tento čin môžete hlasovať priamo na stránke Detského činu roka!

Naučili sa pomáhať

Malých hrdinov nájdeme aj v nitrianskej Základnej škole sv. Svorada a Benedikta, ktorí pomáhajú svojim spolužiakom vždy, keď to potrebujú. List pre Detský čin roka za celú triedu napísala piatačka Ema Rajtárová. Vďaka týmto udalostiam sa školáci naučili pomáhať a stáť pri svojich kamarátoch. „Bol september. Náš spolužiak Paľko jedného dňa odpadol. Triasol sa, mal kŕče v nohách a nevedel rozprávať,“ píše žiačka Ema.

Deti v panike utekali za triednou učiteľkou. „Paľko dostal záchvat. Jeden, druhý, tretí. Každý deň, celé týždne, celé mesiace. Triedna učiteľka vedela, čo má robiť. Nevieme odkiaľ, nie je predsa lekárka. Poučila nás, všetko vysvetlila. A takto sme fungovali celé mesiace. Paľka sme pozorovali, podávali mu 1. pomoc, utekali po triednu. A Paliho diagnóza? Tetánia,“ pokračuje Ema, s tým, že oporou im bola najmä triedna učiteľka, ktorá sa postarala o ich spolužiaka a zároveň učila.

Neostal sám

Nanešťastie k Paľkovi sa s rovnakou diagnózou pridala ďalšia spolužiačka. „Tiež začala mať tetanické záchvaty. Ale my sme už neboli vyľakaní, už sme predsa vedeli, čo máme robiť. Ale bolo to drsné. Záchvaty mávali naraz. Keď ho dostal jeden, o chvíľu aj druhý. Všade sme mali nachystané papierové vrecká, karimatky, triedna bola vždy na blízku. Každý deň tých dvoch kontrolovala, či jedli, pili, či užili Magnézium,“ opisuje udalosti v liste Ema.

Ako píše spolužiačka Ema v liste, o kamarátov mali strach, ale nakoniec obom žiakom záchvaty ustúpili. Pomoc záchranárov však nakoniec potrebovala jedna z učiteliek. „Tá pred Vianocami odpadla a už nevstala. Tej veru pomáhali záchranári, to by sme my nedali. 3 dni sme nevedeli, či vôbec prežije, ale viete čo? Zachránili sme aj ju. Modlitbami. V našej škole sa veľa modlíme. Tuším to pomáha. Takže vidíte, na našu triedu a na tento školský rok veru nikto z nás nezabudne. A hlavne na našu triednu učiteľku Máriu Cintulovú, našu druhú mamu, ktorá všetkých zachraňuje,“ dodala v liste žiačka Ema Rajtárová.

Za tento čin môžete hlasovať prostredníctvom stránky Detského činu roka!

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Fotografie z požiaru budovy Obecného úradu v Nových Sadoch 17. septembra 2018
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie