Marek Pindeš Iné športy

Šípky: Vo svete populárny, u nás stále netradičný šport

Hra šípky začala písať svoju históriu v Anglicku, kde je v súčasnosti piatym najobľúbenejším športom. Na Slovensku je čoraz viac nadšencov rôznych vekových kategórií, ktorým tento netradičný šport učaroval.

U nás i vo svete sa hrajú dva typy súťaží. Takzvané Softové a Steelové šípky, kde hlavným rozdielom je spôsob rátania. Pri softových šípkach robí výpočty stroj a uľahčuje tým prácu súťažiacich, pri steelových je vedľa terča tabuľka, kde rozhodca zapisuje hodené body. Slovenská šípkárska Federácia SŠF, ktorá je zároveň členom European Dart Union EDU zastrešuje oba typy súťaží – softové, teda elektronické, aj klasické steelové šípky. Na Slovensku sa šípky hrajú iba na amatérskej úrovni. V zahraničí je veľa profesionálnych hráčov a vrcholné podujatia sleduje priamo v športových halách až niekoľko tisíc divákov. Tento šport je skvelý v tom, že ho možno hrať v každom veku a nie je prakticky ničím obmedzený.

Výbava šípkara

Šípky – ten, kto sa chce tomuto športu venovať, mal by si v prvom rade zadovážiť vlastné šípky. Vyrábajú sa dva typy šípok steelové a softové, kde steelové majú kovový a softové plastový hrot. Cena sa pohybuje od 10€ – 60€. V tomto športe určite neplatí „čím drahšie šípky, tým lepší hráč“. Najdôležitejšia je hráčova ruka a myseľ.

Terč – používa sa viac druhov terčov. Avšak pravidlá väčšiny súťaží uznávajú okrúhly terč s priemerom 18'' (palec = 2,54cm), s hracou časťou s priemerom 13 1/4'' a rozdelený na 20 častí (výsečí), s dvojitým stredom (BULL a OUTER BULL), dvomi užšími pásmi vo vnútri a bodovými hodnotami. Hodnoty vo vrchnom (vonkajšom) tenkom páse sú dvojnásobky (DOUBLE) a vo vnútornom tenkom páse trojnásobky (TRIPLE) hodnoty nad výsečou. BULL je za 50 bodov a OUTER BULL za 25 bodov.

**Oblečenie ** – oblečenie by malo byť pohodlné tak, aby nebránilo v pohybe ruky pri hode. Obuv má byť stabilná, na stabilite postoja tiež záleží výsledok. Miestnosť by mala mať dĺžku najmenej 3m (2.37m od terča k vrhacej čiare + 0.75m za čiarou), šírku 1.5m (0.75m na obe strany od stredu terča) a výšku aspoň 2.5m (stred terča 1.73m od zeme + šípka letí oblúkom). Celkom dobré je mať za terčom dosku alebo niečo mäkšie ako samotná stena.

Šípkarský slovníček

Leg – jedna konkrétna hra zložená z niekoľkých kôl medzi dvoma a viacerými hráčmi. V jednom kole má hráč maximálne tri hody šípkou na terč, potom sa hráči vymenia. Počas jedného zápasu sa odohrá istý stanovený počet legov. Čiara hodu – vodorovná čiara, ktorá je vzdialená 2,37 m od prednej strany terča. 501 Double out (DO) – klasická súťaž, na začiatku ktorej má každý hráč 501 bodov. Po hodení troch šípok, teda po kole, sa hráči striedajú, pričom sa im odčítava hodený počet bodov. Víťazí hráč, ktorý po niektorom hode dosiahne presne 0 bodov. Hra má určitú počiatočnú (IN) a/alebo konečnú (OUT) podmienku. Pri DO sa hra ukončuje dvojnásobným hodom príslušnej hodnoty. **Master out (MO) – ukončenie hry trojnásobným alebo dvojnásobným hodom príslušnej hodnoty. **Single out (SO) – ukončenie hry akýmkoľvek hodom príslušnej hodnoty..

V Nitre sa nadšenci tohto športu stretávajú každý utorok v Pube Zvonica na Ulici Kozmonautov. O tamojšej súťaži, spôsobe hrania a výsledkoch sa dočítate už čoskoro.

šípky
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM