Marek Pindeš Iné športy

Šípky: Nitrianska šípkarska liga - Zvonica 2009/2010

Pred nedávnom sme vás informovali o tom, že sa nadšenci šípok v meste pod Zoborom stretávajú každý utorok v pube Zvonica na ulici Kozmonautov. V nasledujúcom článku Vám priblížime celkové dianie a pravidlá ligy ktorá sa v spomínanom pube hráva.

ZVONICA 2009/2010 je steelová nitrianska šípkarska liga hrajúca sa pod záštitou Dart Clubu Nitra. Súťaž pozostáva z 15 jesenných a 15 jarných kôl, , prvých 8 hráčov postupuje do play-off. Súťaž Zvonica 09/10 sa koná na jeseň vždy v utorok (výnimky v rozpise) a na jar vždy vo štvrtok. Začiatok zápasov je naplánovaný o 17:00. Zápasy jesennej a jarnej časti sa hrajú podľa počtu účastníkov v skupinách nasledovným systémom: Do 8 hráčov: 1 skupina best of 3 legs 9 – 15 hráčov: 2 skupiny best of 3 legs 16 a viac hráčov: 4 skupiny best of 3 legs

V skupine sa hrá systémom „každý s každým“. Prvé zápasy skupiny rozhoduje hráč, ktorého určí vedúci skupiny (najvyššie nasadený), porazený hráč rozhoduje nasledujúci zápas. V prípade, že porazený hráč má hrať i nasledujúci zápas, zabezpečí rozhodcu. Hráč, ktorý odmietne rozhodovať (počítať – na počítači resp. na tabuli), bude vylúčený z aktuálneho kola. Po odohratí skupín postupuje osem hráčov do vyraďovacích bojov (v prípade jednej skupiny všetkých osem, v prípade dvoch skupín najlepší štyria z každej skupiny, v prípade štyroch skupín najlepší dvaja z každej skupiny), ktoré rozhodnú o poradí v danom kole. V pavúku sa hrá systémom best of 3 legs, výnimkou sú semifinálové zápasy a finále – best of 5 legs (zápas o 3. miesto best of 3 legs). Hrá sai skrátená formaB-pavúka.

O poradí v skupine rozhoduje nasledovné (podľa dôležitosti): Počet vyhraných zápasov, najlepšie aktívne skóre (+/- body). V prípade, ak ide o postup medzi osem najlepších hráčov a hráči majú rovnaké aktívne skóre (napríklad 4:1 na zápasy; 1. hráč 6:2 na legy, 2. Hráč 8:4 na legy – v oboch prípadoch je aktívne skóre +4), bude použité pravidlo PDC: Nerozhoduje vzájomný zápas, ale tzv. 9 dart – shoot out. Každý hráč hodí na terč 9 šípok – ten, kto hodí vyššie skóre, umiestňuje sa vyššie v skupine. V prípade, že obaja hráči nahádžu rovnaké skóre, pokračuje sa v sériách po troch šípkach, pokiaľ nevznikne v skóre rozdiel. Toto pravidlo platí výlučne v skupinách. Bonusové body: Každá hodená 180ka: 10 bodov Každé zatvorenie legu 101+: 10 bodov Zatvorenie legu do 18. Šípky (vrátane): 10 bodov 9 darter: 500 bodov

V súťaži Zvonica 2009/2010 sa hrá hra 501 Double out (DO) – klasická súťaž, na začiatku ktorej má každý hráč 501 bodov. Po hodení troch šípok, teda po kole, sa hráči striedajú, pričom sa im odčítava hodený počet bodov. Víťazí hráč, ktorý po niektorom hode dosiahne presne 0 bodov. Hra má určitú konečnú podmienku. Pri DO sa hra ukončuje dvojnásobným hodom príslušnej hodnoty.

Súťaž Zvonica 2009/2010 sa po odohraní 15. kola jesennej časti prehupla do svojej druhej polovice, ktorá sa začne 14. januára 2010. Lídrom v tabuľke po 15. kole je Miloš Bédy na druhej priečke sa nachádza Miroslav Štrba a v tesnom závese za ním je tretí Ivan Novotný.

Sipky
25
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM