Správy

Sčítanie napreduje: V Nitrianskom kraji vysoko prekračuje slovenský priemer

Na území Nitrianskeho kraja pokračuje sčítanie obyvateľov. Jeho úroveň vysoko prekračuje slovenský priemer.

Ilustračný obrázok k článku Sčítanie napreduje: V Nitrianskom kraji vysoko prekračuje slovenský priemer
Zdroj: TASR/František Iván

Počas letných mesiacov pokračovala prvá fáza sčítania obyvateľov, domov a bytov. Do sčítania je zapojených všetkých 2 927 slovenských obcí. Percento editovaných bytov stúplo aj počas letných mesiacov, za celé Slovensko sa blíži k 50 percentám.

Nad priemerom

V Nitrianskom kraji dosiahol počet editovaných bytov 64 percent, čo vysoko prekračuje slovenský priemer, informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky.

V Nitrianskom kraji je do sčítania zapojených 354 obcí, pričom podiel rozpracovaných bytov je najvyšší v rámci Slovenska. V auguste sa podarilo až 12 obciam finalizovať sčítanie, takmer 100 percent sčítaných bytov je aj v meste Želiezovce.

„Údaje zo sčítania budú slúžiť pre mesto ako podklady k pripravovanej kanalizácii a k budovaniu cestnej infraštruktúry mesta, v neposlednom rade budú použité ako podklad na prípadné zmeny a doplnky územného plánu mesta. Mesto tiež získa poznatky o stave bytového fondu a rodinných domov,“ povedal primátor Ondrej Juhász.

Na sčítanie domov a bytov má mesto Želiezovce vyškolené tri poverené osoby, ktoré v prvej fáze sčítania robili územnú prípravu a spolupracovali so správcovskými spoločnosťami. „V druhej fáze sme začali pracovať na samotnom sčítaní. Keďže je systém veľmi prehľadný, umožňuje efektívne elektronické sčítanie, pracovalo sa s ním bez komplikácií,“ zhodnotil Juhász.

Potrebná štatistika

Komjatice v okrese Nové Zámky, s počtom 4 284 obyvateľov štvrtá najväčšia obec Nitrianskeho kraja, mali už v priebehu augusta sčítaných 1 480 bytov, čo predstavuje 100 percent.

„Zamestnanci úradu dohľadávali niektoré informácie fyzicky, priamo v teréne, čím získali hodnoverné údaje, podklady na ďalší rozvoj obce,“ povedal starosta Peter Hlavatý. Podľa prednostu obecného úradu Jozefa Šveca budú štatistiky slúžiť na evidenciu obyvateľov, ľahšie vyhľadávanie v systémoch, plánovanie infraštruktúry i sprehľadnenie daňovej politiky.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie