Monika Földešiová Rôzne

Sám proti osemnástim

V Nitre sa počas víkendu odohralo zaujímavé a netypické podujatie so šachovými veľmajstrami.

V rámci exhibície si veľmajster a šachový teoretik Vlastimil Hort zahral naslepo proti ôsmim hráčom naraz. Simultánne si zahral v Nitre aj veľmajster Gennadij Timoščenko, bývalý tréner majstra sveta Garriho Kasparova, ktorý bude hral v Nitre šachové partie s 25 hráčmi naraz. Vlastimil Hort príde na Slovensko po 20 rokoch, uviedla spoluorganizátorka podujatia Antónia Miklíková.
Vlastimil Hort je šesťnásobným majstrom Československa v šachu, tri razy vyhral aj šampionát Nemecka, kam v roku 1985 emigroval. V roku 1970 hral aj za výber sveta proti Sovietskemu zväzu. V roku 1982 bol na prvej šachovnici na šachovej olympiáde v Luzerne, kde Československo získalo striebro. Je preslávený najmä simultánkami, teda hrou proti viacerým hráčom, ktorú zvláda naslepo a je v tom neoficiálne svetovým rekordérom. ako uviedla spoluorganizátorka podujatia Antónia Miklíková, na Slovensko sa vrátil po 20 rokoch.
Ruský rodák Gennadij Timoščenko bol trénerom Garriho Kasparova, keď sa stal v roku 1985 najmladším majstrom sveta. Už 17 rokov žije v Nitre. V sezóne 2008/2009 bol lídrom mužstva K Cero NŠK Nitra, ktoré získalo štvrté miesto v šachovej extralige.

Zdroj: TASR Video: Nitra24

Sám proti osemnástim
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM