Rastislav Búgel Rôzne

Ruiny kláštorného Kostola sv. Jozefa na Zobore: Na jar sa začne ich konzervácia

Konzervovanie ruiny kláštorného Kostola sv. Jozefa na Zobore sa začne na jar tohto roka. Kostol je súčasťou areálu Zoborského kláštora, situovaný je v centre kláštorného komplexu.

Ilustračný obrázok k článku Ruiny kláštorného Kostola sv. Jozefa na Zobore: Na jar sa začne ich konzervácia
Foto: Rastislav Búgel

O záchranu celého areálu sa už niekoľko rokov usilujú členovia Zoborského skrášľovacieho spolku. „Na rekonštrukciu kostola poskytlo mesto Nitra dotáciu z mestského rozpočtu, ďalšie financie by sme mali získať na základe predloženého projektu z ministerstva kultúry,“ povedal predseda spolku Ján Kratochvíl.

Obnova celého areálu Zoborského kláštora sa mala realizovať v šiestich etapách, konzervácia ruín kláštorného kostola je prvou z nich. Celkové náklady na rekonštrukciu areálu sú vyčíslené na takmer 910 000 eur. Náklady na prvú etapu, pozostávajúcu z prípravy konzervácie ruín kostola, stabilizácie a samotnej konzervácie ruín a úprav okolia vrátane oplotenia areálu, by mali dosiahnuť celkovo 126 000 eur. Cieľom projektu záchrany celého komplexu je ukončiť a odovzdať areál verejnosti v roku 2024.

Zoborský kláštor je historicky najstarším známym kláštorom na Slovensku. Podľa historikov vznikol najneskôr v roku 880, Benediktínsky kláštor sv. Hipolyta plnil dôležitú funkciu jedného z centier duchovného, verejnoprávneho a kultúrneho života v Uhorsku. Mnísi tu pôsobili až do roku 1468, kedy pápež pridelil všetky majetky Zoborského opátstva biskupstvu. Kláštor zostal opustený na 150 rokov. V roku 1691 získal biskup Blažej Jaklin povolenie postaviť nový Kláštor sv. Jozefa pre kamaldulský mníšsky rád.

V roku 1782 cisár Jozef II. zrušil Zoborský kláštor. Budova ďalej slúžila ako manufaktúra na výrobu súkna, klimatické kúpele, kláštorný hostinec. V rokoch 1937 až 1950 tu pôsobila rehoľa verbistov, ktorých sem povolal biskup Karol Kmeťko. V júli 1953 areál kláštora prebral rezort zdravotníctva a bol tu zriadený liečebný ústav pre liečbu respiračných chorôb, dnes Špecializovaná nemocnica sv. Svorada. V jej areáli sa nachádzajú pozostatky kláštora.

Kláštorný Kostol sv. Jozefa je jednou z najvzácnejších súčastí kláštorného komplexu. Uskutočnil sa v ňom čiastkový archeologický výskum aj architektonický a historický výskum nadzemných konštrukcií. Nad úrovňou terénu sa v ňom zachovalo murivo do úrovne zhruba šesť metrov, z jeho konštrukcií sú viditeľné zvyšky presbytéria. Samotná kostolná loď je zasypaná sutinami. Na príprave revitalizácie celého areálu sa spolupodieľajú Špecializovaná nemocnica sv. Svorada ako vlastník areálu, Zoborský skrášľovací spolok, Archeologický ústav SAV, Krajský pamiatkový úrad v Nitre, mesto Nitra a Biskupstvo Nitra, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Študenti Katedry záhradnej a krajinnej architektúry SPU v Nitre navrhli aj vizuál celého areálu po revitalizácii.

Foto: ilustračné

Kamaldulský kláštor
6
Galéria
Foto: Rastislav Búgel
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM