Správy

Rozvoj cyklistickej infraštruktúry: Aké projekty pribudnú v Nitrianskom kraji?

Mestá a obce v Nitrianskom kraji budujú z eurofondov cyklistickú infraštruktúru. V žiadosti o dotácie uspelo sedem žiadateľov.

Ilustračný obrázok k článku Rozvoj cyklistickej infraštruktúry: Aké projekty pribudnú v Nitrianskom kraji?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Celkovo sedem žiadateľov z Nitrianskeho kraja sa uchádzalo o finančné zdroje z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na výstavbu cyklistickej infraštruktúry. Výzva bola vyhlásená v auguste minulého roka.

„Všetky predložené projekty boli schválené v hodnote celkových výdavkov presahujúcich 5 miliónov eur, z čoho je výška nenávratného finančného príspevku viac ako 4,79 milióna eur. Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzatvorili mestá Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Komárno, Nitra, obec Palárikovo a Združenie obcí Podzoborská hrádza,“ informoval Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK).

Pripravili projekty

V Leviciach sa projektom Cyklotrasy v meste Levice – I. etapa vytvorí spojnica priemyselného parku na juhu mesta so sídliskom Rybníky, ako aj s centrom mesta a obchodným centrom na severe Levíc v celkovej dĺžke 2 179,51 metra.

Projekt Výstavba infraštruktúry pre nemotorovú dopravu v Zlatých Moravciach doplní infraštruktúru podporujúcu cyklistickú dopravu vybudovaním nabíjacieho bodu pre elektrobicykle a v blízkosti autobusovej stanice sa vybuduje oddychová zóna s mestským mobiliárom, stojanmi na bicykle, smart lavičkou, bezpečnostnou kamerou, odpadkovým košom a osvetlením.

Podjazd a chodníky

Topoľčany pokračujú v podpore nemotorovej dopravy prostredníctvom nového projektu Zdieľané bicykle v meste Topoľčany. Jeho cieľom je vybudovať automatické požičovne pre elektrobicykle. Obec Palárikovo chce zas zatraktívniť cestu do práce na bicykli projektom Palárikovo, cyklotrasa z obce do priemyselného par­ku.

Projekt v dĺžke 656,6 metra spojí obec s priemyselným parkom.

Komárno vybuduje pre chodcov a cyklistov spoločný cyklochodník v dĺžke 580 metrov v rámci projektu Cyklotrasa na ulici Rákocziho v Komárne. Mesto Nitra plánuje prostredníctvom projektu s názvom Cyklotrasa – podjazd pod Univerzitným mostom Tr. A. Hlinku vybudovať cyklodopravnú trasu, ktorá je potrebná na zdolanie frekventovanej štvorprúdovej cestnej komunikácie.

Prečítajte si tiež

Príkladom spolupráce obcí pri žiadosti o nenávratný finančný príspevok z prostriedkov Európskej únie je Združenie obcí Podzoborská hrádza, ktoré má za cieľ vybudovať cyklodopravný koridor do krajského mesta Nitra. Žiadateľ sa do výzvy zapojil predložením dvoch na seba nadväzujúcich projektov.

Tisíce metrov cyklotrás

Projekty Do práce ekologicky – vybudovanie cyklodopravnej komunikácie Nitra – Výčapy-Opatovce, časť Výčapy-Opatovce a projekt Do práce ekologicky – vybudovanie cyklodopravnej komunikácie Nitra – Výčapy-Opatovce, časť Lužianky, Čakajovce, riešia vybudovanie obojsmernej cyklotrasy v dĺžke 5 078 metrov.

Úseky predstavujú druhú a piatu etapu výstavby cyklistickej infraštruktúry prepojenia centra hospodárskeho významu – Priemyselný park Sever Nitra – Mlynárce s obcami Lužianky, Zbehy, Čakajovce, Jelšovce, Ľudovítová a Výčapy-Opatovce. Cyklistická trasa s uvedeným prepojením všetkých úsekov a obcí dosiahne celkovú dĺžku 13.105 metrov.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM