Valovičová Zuzana Rôzne

Róbert Bartolen – dizajnér kvetov a módy

„ Som do kvetov úplne pošahaný,“ takto reagoval mladý a úspešný florista na otázku, či nejaké z nich preferuje. Okrem toho je výborným a čoraz známejším módnym návrhárom, kreatívnym koordinátorom a čoskoro aj spisovateľom. Róbert Bartolen.

V kvetinárskom odvetví sa pod pojmom floristika rozumie umelecké aranžovanie kvetov. Odkedy sa venuješ tejto zaujímavej činnosti? Od 13 – 14 rokov robím floristiku. Chodil som po stážach do kvetinárstiev, ateliérov v rámci Slovenskej a Českej republiky. Počas štúdia na Strednej škole záhradníckej v Piešťanoch som začal chodiť na súťaže, takisto aj počas Vysokej školy. Momentálne som na voľnej nohe. Ľudia ma volajú na súťaže do porôt, robím prednášky na univerzitách, aranžujem výzdobu na akciách…

Spomínal si súťaže vo floristike. Viem, že si minulý týždeň jednu organizoval… Áno, máš pravdu. Pôsobím ako umelecký riaditeľ Majstrovstiev Slovenska vo floristike. Táto súťaž sa volá Victoria Regia. Prebiehala od 17. do 20. septembra, bol to v poradí 16. ročník tejto národnej súťaže v aranžovaní a viazaní kvetov s medzinárodnou účasťou. Chodieval som tam ako súťažiaci, porotca a teraz ako umelecký riaditeľ.

Vyzdvihuješ nielen krásu kvetov, ale i žien. Čo tvoje pôsobenie v módnom svete? Okrem floristiky robím vlastne ešte kreatívneho koordinátora projektov v rámci firemných akcií, módnych prehliadok. Takisto navrhujem svoje vlastné modely pre konkrétne osoby, ktoré si ich u mňa objednajú. Navrhovanie je pre mňa niečo osobné. Zatiaľ nemám ambíciu vytvárať modely masovo, myslím, že by to bolo na úkor mojej kreatívnosti.

Nedávno si navrhoval šaty Denise Mendrejovej, ktorá zastupovala Slovensko na Miss Universe. Ako fungovala vaša spolupráca? S Denisou sme sa stretli zopárkrát na spoločenských podujatiach a zapáčila sa jej moja tvorba. Oslovila ma, aby som ju obliekal v rámci galavečera na Miss Universe. Požičal som jej nejaké šaty, dokonca jedny som jej robil aj na mieru. Dala mi absolútne voľnú ruku, takže to celé prebiehalo na úrovni veľmi príjemnej spolupráce.

Určite si navrhoval modely pre viaceré mediálne známe osobnosti. Môžeš niekoho spomenúť? Teraz naposledy to bolo pre Alenu Heribanovú. Navrhujem i pre Evu Pavlíkovú, Zuzanu Mauréry… Ja ale ľudí nekategorizujem na známych a menej známych. Myslím si, že aj človek, ktorý nie je až tak veľmi známy, dokázal toho určite veľmi veľa. V mojich očiach niekedy znamená bežný klient oveľa viac. Každého si veľmi vážim a som rád, keď sa ku mne klienti vracajú.

Chystáš sa v blízkej budúcnosti predstaviť svoju módnu tvorbu verejnosti? Od 15. októbra sa budú konať Bratislavské módne dni, kde už po druhýkrát uvediem svoju módnu kolekciu, tentoraz to bude Jar – leto 2010. Nebudem hovoriť nič konkrétne. Predstavím svoju umeleckú tvorbu, pôjde skôr o future prehliadku, nie úplne nenositeľnú. Práve na Bratislavských módnych dňoch sa zlučuje viacero módnych návrhárov, celá slovenská tvorba. Predstavia sa i zahraniční tvorcovia, napríklad zo Španielska, Talianska… Je veľmi príjemné práve takéto pozorovanie a porovnávanie sa. Nedá sa to nazvať súperivosťou. Ide o to, že aj bežný divák môže vidieť a porovnať slovenskú a zahraničnú tvorbu.

Spolupracuješ v rámci módnej tvorby aj s nejakými slovenskými módnymi návrhármi? Už šiesty rok, od mojich devätnástich, spolupracujem s Lýdiou Eckhardt, ktorej robím kreatívneho koordinátora. Naša spolupráca je úžasná. Každý sa nám čuduje, prečo práve my dvaja. Ľudia sú prekvapení, pretože sme kvázi konkurencia. Ja s Lydkou si však nikdy nebudeme pripadať ako konkurenti, lebo každý máme svoju špecifickú klientelu a tvorbu, ktorá spočíva v niečom inom. Obaja sme rovnakého znamenia, vyhovujeme si osobnostne i povahovo.

Odkiaľ berieš inšpiráciu? Oslovujú ťa svetoví módni návrhári? Mňa inšpirujú hlavne kvety. Obdivujem tvorbu Givenchyho. Tento rok som sa stretol s Vivienne Westwood. Bolo to zaujímavé nie v rámci inšpirácie, ale obdivu, ako dokáže kombinovať materiál, vymyslieť niečo nové a inovatívne.

Aké máš plány do budúcnosti, čo sa týka všetkých sfér tvojho pôsobenia? Momentálne pracujem na knihe o floristike, keďže na Slovensku nie je veľa takejto literatúry. Chodím po svete, zbieram materiály… Chce to veľmi veľa času. Študujem záhradnú architektúru, tento rok píšem diplomovku. Do konca budúceho roka by som to mal stihnúť, zatiaľ plánujem päť vydaní. Okrem písania knihy prispievam článkami i do printových médií. Pracujem na výrobe viacerých kalendárov. Spomeniem dva. Nový kalendár na rok 2010 nafotil umelecký fotograf Norbert Lorinci. V šatách pózovala Veronika Husárová, ktorá je zároveň tvárou mojej módnej kolekcie. Ďalší kalendár nafotila Jana Kekety. Sú v ňom umelecké fotografie celebrít s deťmi. V šatách z mojej dielne sa predstavila napríklad Diana Mórová, Andrea Verešová, Jarka Hargašová, Silvia Lakatošová…Takisto riešim už ďalší ročník súťaže vo floristike Victoria Regia, robím i divadelné kostýmy a scénu. Ľudia sa o mojej tvorbe môžu dozvedieť viac na webovej stránke rb@robertbartolen.com. Bude spustená už o tri týždne!

Foto: Mendrej, Juraj Novák, Ramon Leško, archív Róbert Bartolen

Robert Bartolen
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM